תוצאות חיפוש:
שם פעילות:מידע נוסף
שם פעילות: מבוא לדרמה

תחום דעת:
ספרות


תקציר:

פעילות זו בוחנת את ההבדלים שבין קטע מיומנה של אנה פרנק שעבר עיבוד ספרותי, לבין מחזה העוסק באותו נושא. נכיר ונגדיר מושגים המאפיינים מחזה: קונפליקט, מבנה מחזה, הוראות במה, קולות וצלילים, מונולוג ודיאלוג.  הפעילות בזוגות. מטרת הפעילות להגדיר ולהבין מושגים  המאפיינים מחזה. להבחין בהבדלים שבין ספר או דף יומן שעבר עיבוד ספרותי, לבין מחזה העוסק באותו נושא.


כהכנה לפעילות יש לחלק את תלמידי הכיתה לזוגות.

שם פעילות: ניסויים מדעיים בבית

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

המשימה מזמנת לתלמידים התנסות באחד הניסויים ממדור "ניסויים בבית" שבאתר מכון דוידסון, תיעוד שלבי הניסוי בסרטון וכתיבת דו"ח ניסוי. הפעילות בקבוצות. מטרת הפעילות להבין מהו ניסוי מדעי, מדוע בתהליך חקר מדעי חשוב לבצע ניסויים ומה לומדים מהם.שם פעילות: קדימון לספר

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו הינה חלק מ"יומן קריאה", התלמידים יכינו קדימון (טריילר) לספר שקראו תוך כדי זיהוי המאפיינים הבולטים בספר.  יש להכין ערוץ יוטיוב כיתתי בו כל קבוצה תעלה את הסרטון שהכינה (קדימון). מומלץ ללמד כיצד מכינים סרטון במצגת power point, windows movie maker. הפעילות מלווה במדריכים.

שם פעילות: אונס תמר

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו מזמנת לתלמידים הזדמנות להיכנס לדמותה של תמר -זווית ראייתה, את אשר קרה בינה ובין אמנון, ובעיקר להתייחס לתחושותיה לאחר האונס. זאת נעשה באמצעות כתיבת מכתב לאביה דוד המלך ולאחריו דיון בערכים, העולים מתוך הסיפור ומתוך המכתבים של התלמידים, הרלוונטיים גם לימים אלה.    


כהכנה לפעילות יש לפתוח בלוג כיתתי כמרחב לכתיבת מכתבים
שם פעילות: משל הנשר مثل النسر

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד טקסט בשם "משל הנשר". המשל  מעביר מסר חשוב לחיי אנוש ולהתפתחות אישית. בפעילות זו נבצע השוואה בין מה מאפיין נשר באופן כללי ובין  הנשר בסיפור. התלמידים יעשו רפלקציה על עצמם, לומדים על עצמם ועל הסביבה שלהם בהקשר לסיפור. في هذه الوحدة نتعلم نص "مثل النسر". قصة المثل توصل رسالة مهمة لحياة الانسان والتطور الذاتي. في هذه الفعالية تعقد مقارنة بين ما يميز النسر بشكل عام وبين النسر في القصة.الطلاب يقومون بتغذية مرتدة عن أنفسهم وعن وعن بيئتهم .في الفعالية يظهر العمل المشترك.


הפעילות מכילה קבצים שיתופיים לעבודה שיתופית של תלמידי הכיתה. יש להכין את הקבצים השיתופיים ולעדכן את הקישורים בקובץ התלמיד (במקומות הממורקרים בצהוב).
שם פעילות: מה אהיה כשאגדל? وحدة تعليمية_ماذا سأصبح عندما أكبر

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים לומדים על ערכים, על המאפיינים האישיים והכישורים החשובים בשביל להיות בעלי מקצוע מוצלחים. התלמידים מגלים את הכישורים שלהם ומה הם צריכים לחזק בעצמם על מנת להיות אנשים מוצלחים, מקובלים וטובים בעתיד. התלמידים נחשפים בפעילות לשוק העבודה, ולאיזה מקצועות הם יכולים לבחור לעתיד שלהם. בפעילות התלמידים לומדים גם על שיר, על מבנה השיר ועל חרוזים, ומנסים לכתוב בעצמם שירים. הפעילות נלמדת במקצוע עברית. في هذه الوحدة نتعلم عن القيم،المميزات الشخصية والمهارات الذاتية المهمة من أجل أن نكون أصحاب مهن ناجحين . الطلاب يكتشفون ذاتهم وما هم بحاجة لدعمه بأنفسهم من أجل أن يكونوا أناسا ناجحين ،مقبولين وجيدين في المستقبل.الطلاب يتعرفون على سوق العمل .وأي مهن قد ينتقونها لمستقبلهم، في هذه الوحدة يتعلمون عن الشعر (القصيدة)،مبناها،والقافية ويحاولون كتابة قصيدة بأنفسهم.


על מנת להעביר את הפעילות על המורה לפתוח חשבון לינואיט (linoit) ולצרף את הקישור ללוח שבנה. יש לעדכן את הקישורים בקובץ התלמיד.
שם פעילות: Wild Animals

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים לומדים על חיפוש מידע ברשת כאשר הם מחפשים מידע עבור חיות בר וכותבים עליה משפטים באנגלית בכלי photostory. הפעילות מיועדת לכיתות ז' في هذه الفعالية المعدة لطلاب صف سابع ، الطلاب يتعلمون عن كيفية البحث عن معلومات بالشبكة عن طريق البحث عن معلومات حول  حيوانات برية ومن ثم كتابة جمل كاملة باللغة الانجليزية مستعملين أداة photostory.


מידע נוסף

wild animals - לתלמיד
שם פעילות: אמנות ככלי תעמולה בשלטון של היטלר

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו, באמצעות משחק תפקידים בקבוצות, ננסה לחקור ולהבין האם באמצעות שימוש באמצעים חזותיים (יצירות אומנות כגון ציורים ופסלים, ומדיה חזותית כגון כרזות וקריקטורות). ניתן לבסס שלטון ולגרום לשינוי תודעה חברתית לגבי נושאים אותם השלטון מעוניין להעביר. תלמידי הכיתה יעבדו בקבוצות השייכות לאוצרים שעבדו תחת השלטון הנאצי או קבוצות השייכות לעורכי מגזינים בגרמניה הנאצית. בסיום הפעילות ישנו שאלון רפלקטיבי לתהליך ותוצרי הלמידה של הפעילות. הפעילות מיועדת לכיתות ט'.  


שימו לב,
שם פעילות: מרעיונות הנאורות עד לזכויות האזרח של ימינו

תחום דעת:
אזרחות, היסטוריה, ביולוגיה


תקציר:

הרעיונות שהעלו "הנאורים" יצרו בסיס לחיי האזרח בתקופתנו אנו. הרעיונות המרכזיים של תקופה זו היו דרישה להעביר את סמכויות השלטון ורצון האזרחים לידי העם. בפעילות זו נברר האם העברת סמכויות לידי העם היה תהליך מהיר. מטרת הפעילות היא לחקור את זכויות האזרח והתפתחותן לאורך ההיסטוריה, בעקבות השינוי המחשבתי, שהתרחש במאות ה-18 וה-19. במהלך תהליך החקר בנושא זכויות האדם, נבנה מוזיאון וירטואלי שיתאר את הנושא. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


כהכנה לפעילות יש לחלק את תלמידי הכיתה לקבוצות. כל קבוצה תחקור נושא (זכות) ואת התפתחותו לאורך השנים. מומלץ לקיים הגרלה בין הקבוצות לחלוקת הנושא לחקר (זכויות נוער עובד, זכויות בעל חיים, זכויות אזרח, זכויות הנשים לבחירה לשלטון, זכויות מיעוט אתני, זכויות הילדים, זכויות העובדים). עבודת הקבוצות מתבצעת באמצעות קבצי google docs שיתופיים.
שם פעילות: המהפכה התעשייתית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו מומלצת כפעילות לפתיחת הנושא 'המהפכה התעשייתית'. היסטוריונים רבים, אנשי חברה וכלכלה טוענים כי המהפכה התעשייתית, עליה נלמד בשיעורים הבאים, מהווה מפנה משמעותי בתולדות האנושות. מטרת הפעילות היא לחקור את "היסטוריית" ההתפתחות של מוצרים בהם אנו משתמשים בחיי היום יום ולהעמידם על ציר זמן. בלימודי היסטוריה חשוב להעמיד את האירועים מתולדות האנושות על רצף זמן, כדי להבין מה קדם למה או מה גרם למה. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


כהכנה לפעילות יש ליצור טבלה בקובץ שיתופי (google docs). ראו קישור לטבלה שיתופית לדוגמא. תוכלו ליצור עותק אישי של מסמך זה ולשמור אותו בחשבון ה DRIVE  שלכם. זכרו לתת הרשאות עריכה למסמך שיצרתם בחשבונכם. לאחר שתיצרו את הקובץ השיתופי, עדכנו בקובץ התלמידים את הקישור לטבלה השיתופית שיצרתם. הפעילות מצריכה עבודה של התלמידים ביישומון timetoast לבניית ציר זמן המשקף את התפתחות המוצר שבחרו.
שם פעילות: המהפכה המדעית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים עובדים בקבוצות ואוספים מידע על מדענים בתקופות שונות בהיסטוריה ועל המצאותיהם הטכנולוגיות. תוצרי העבודה של איסוף המידע: מצגת וסרטון. העבודה בפעילות זו הינה בקבוצות קטנות בנות שלושה ילדים בקבוצה, לכל תלמיד בקבוצה תפקיד שונה (עיתונאי, מדען, תסריטאי). בסוף הפעילות יש שאלון רפלקטיבי אישי על תהליך הלמידה בפעילות. הפעילות מותאמת לכיתות בחטיבת הביניים.  


לפעילות זו יש להכין מראש את השאלון רפלקטיבי בטופס google (ניתן לראות דוגמא לשאלון בקובץ המורה), ועדכון הקישור לטופס בקובץ התלמיד. המלצה להערכת עמיתים על ידי מחוון נתון (מצגת קבוצתית – 40%, סרטון - 40%, שיתוף פעולה בקבוצה - 20%)
שם פעילות: ועידת ואנזה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

במסגרת הלימודים אודות שואת יהודי אירופה, נכיר בפעילות זו את אחד האירועים החשובים והמשמעותיים ביותר בתולדותיה - ועידת ואנזה. אתם תתנסו בחקר עצמאי אודות הועידה ותכתבו את המידע שאספתם בדרך יצירתית. הפעילות מתוכננת למהלך של 4 שיעורים ומתאימה לכיתות ט'.


לפעילות זו נדרשות ההכנות הבאות:
שם פעילות: המהפכה הצרפתית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו הינה פעילות כתיבה בבלוג, המתמקדת במהפכה הצרפתית. בפעילות תתבקשו לבחור באחת משלוש דמויות, "להיכנס לתפקיד", ולכתוב מכתב המתאים לדמות ולדרישות. את המכתב יש לכתוב על פי כללי כתיבת פסקת טיעון (פתיחה, גוף וסיכום), וכן הוא חייב לכלול לפחות שלוש עובדות היסטוריות עליהן למדתם. הפעילות מיועדת לכיתות ח'.


שימו לב, כהכנה לפעילות יש לפתוח בלוג כיתתי לתלמידי הכיתה ולעדכן את הקישור בקובץ התלמיד. מומלץ לצפות בחלקו הראשון של הפרק מסדרת "היה היה" כהקדמה לפעילות.
שם פעילות: על פרשת דרכים

תחום דעת:
תרבות ישראל , ביולוגיה


תקציר:

בנושא "על פרשת דרכים" נלמד על הדרכים בהן אנו בוחרים ללכת ועל הדרכים שלא בחרנו בהן בחיים. זוהי פעילות בזוגות באמצעות הלוח השיתופי linoit. הפעילות מיועדת לכיתות ז'.


על מנת להעביר את הפעילות יש לפתוח חשבון לינואיט (linoit) ולעדכן את הקישור ללוח בקובץ התלמיד.
שם פעילות: להיות צפון קוריאני

תחום דעת:
אזרחות, היסטוריה, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נפתח מיומנות של הסקת מסקנות על המאפיינים של משטרים טוטליטריים, תוך עיבוד המידע אליו נחשף, בלמידה עצמית של הנושא מתוך פרק "משטרים טוטליטריים". בסיום התהליך יש שאלון משוב. הפעילות מתבצעת בסביבת פייסבוק, בקהילה שנפתחה במיוחד לפעילות זו. הפעילות מיועדת לכיתות ט'. מטרות טכנו-פדגוגיות:    


על מנת להעביר את הפעילות, יש מספר הכנות מקדימות:
שם פעילות: דלקים מאובנים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נכיר בחשיפה ראשונית את המושג "דלקים מאובנים" (הנושא עדיין לא נלמד בכיתה), נחפש לפחות שני מקורות מידע שונים לגבי המושג, נערוך הערכה ביקורתית של המידע ונשווה ביניהם וניצור אינטגרציה בין מקורות המידע. מטרת הפעילות הינה לפתח מיומנויות הערכה ביקורתית למידע גאוגרפי הנמצא באינטרנט, תוך ביצוע תהליך השוואה בין המקורות השונים, לצורך הבנייה של מושג חדש בגאוגרפיה. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


מידע נוסף

דלקים מאובנים - לתלמיד
שם פעילות: נפח ושטח פנים של תיבה

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נגלה את הנוסחה לחישוב נפח תיבה באמצעות יישומון ע"י מציאת אסטרטגיה יעילה ונוחה לחישוב מספר יחידות הנפח המרכיבות את התיבה. נכיר את המושג שטח פנים של תיבה ונגיע לאסטרטגיה נוחה לחישובה. נפתח את יכולת ההדמיה ואת יכולת המעבר מהצגת גופים בדו- ממד לתלת-ממד ולהיפך ע"י שימוש באמצעים קונקרטיים ככלי תומך להמחשה הממוחשבת. הפעילות מיועדת לכיתות בחטיבת הביניים ו/או לחטיבה עליונה 3 יחידות לימוד.


פעילות זו מתוכננת לשיעור כפול ומצריכה עבודה עם יישומון http://illuminations.nctm.org/Activity.aspx?id=4095 .
שם פעילות: מערכת העיכול

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו תקיף באופן כללי את מערכת העיכול על כל צדדיה השונים כגון: מבנה המערכת, קלט המערכת, בעיות במערכת וחקר של המערכת. הפעילות מתאימה לאחר שהתלמידים עסקו במבנה מערכת העיכול ואבות המזון. משך הפעילות מתנהל על פני מספר שיעורים. הפעילות מתבצעת בסביבת הרוג'ום וכוללת 8 שלבים. הפעילות מתאימה לכיתות ט'.


הפעילות מתבצעת בסביבת הרוג'ום וכוללת 8 שלבים. לפני הפעילות עם התלמידים בכיתה, יש ליצור את כל שלבי הפעילות בסביבת רוג'ום חדשה שאתם יוצרים לכיתתכם.
שם פעילות: משהו חמור מאוד הולך לקרות בכפר הזה

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה להבין את משמעות המושג "הנבואה שמגשימה את עצמה" ואת המושג "אירוניה". נקרא ביחד את הסיפור "משהו חמור עומד לקרות בכפר הזה" של הסופר גבריאל גרסייה מרקס. בתהליך המסכם לפעילות התלמידים יכתבו כתבה אירונית באמצעות יישומון Smore. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


יש להכין מראש מסמך/טבלה שיתופיים בקבצי google doc. יש לעדכן בקובץ התלמיד את הקישורים.
שם פעילות: חקר מקומות תיירותיים בצרפת

תחום דעת:
צרפתית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים יכירו אזורים שונים בצרפת כמוקדים תיירותיים ויציבו אותם במפה (או בתמונה) על ידי עבודה ביישומון Thinglink. הפעילות מתאימה לכיתות ט'.


מידע נוסף

חקר מקומות תיירותיים בצרפת - לתלמיד
שם פעילות: תחנות חשמל והשפעתן על הסביבה

תחום דעת:
איכות הסביבה, ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו הינה תוצר של שיתוף פעולה בין נושאי המדעים והאקולוגיה, ולכן עוסקת בהיבטים של שני הנושאים הללו. מטרת הפעילות היא לבחון דרכים להפקת אנרגיה חשמלית כהמשך לנושא בו עסקנו בשיעורים הקודים הקשורים לגלגולי אנרגיה. בפעילות זו נבין כי תחנות חשמל מפיקות אנרגיה חשמלית וכי יש דרכים שונות להפקתה. כמו כן, נבחן את השפעתן הסביבתיות של התחנות השונות. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 04/08/2016
לפני הפעילות עם התלמידים בכיתה, יש ליצור את כל שלבי הפעילות המתוארים בהמשך בסביבת רוג'ום חדשה שאתם יוצרים לכיתתכם. בכל שלב נמצא פירוט ההכנות שיש להכין.
שם פעילות: כיבוד הורים

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בהבנת המשמעות של כיבוד הורים כערך, נבחין בין חיוב מוסרי לחיוב משפטי, וננסה להתמודד עם הקשיים בכיבוד הורים. הפעילות מיועדת לכיתות ז'.


יש ליצור בלוג כיתתי להעלאת התגובות של התלמידים, ולעדכן עם הקישור לבלוג בקובץ התלמיד.
שם פעילות: שיעור פתיחה לנושא פונקציית שורש באמצעות פונקציית הקו הישר והפרבולה

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

פעילות חקר זו (בשילוב תוכנת geogebra) מציעה חקירה איכותית והיכרות עם גרף פונקציית השורש, תוך כדי הצמחת ידע חדש בעזרת שימוש בידע קודם של הגרפים של פונקציית הקו הישר והפרבולה. הפעילות מתאימה לחטיבה עליונה.


בפעילות זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: פונקציות - פעילות לפורים

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים בונים ליצנים באמצעות בניית פרבולות וישרים בתוכנת גאוגברה. את הבנייה הם מתבקשים לתעד בדף הוראות לבנייה. בסיום, כל זוג תלמידים יבנה ליצן של תלמידים אחרים באמצעות דף ההוראות המלווה.


מומלץ לבצע רפלקציה עם התלמידים על התהליך שעברו. בפעילות זו יש צורך בתכנת גאוגברה.
שם פעילות: חקירת הקשר בין גרף הפונקציה לגרף הנגזרת

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו יחקרו התלמידים את הקשר בין גרף הפונקציה לגרף הנגזרת של הפונקציה באמצעות תוכנת הגאוגברה. הפעילות מתאימה לכיתות י', 4-5 יח"ל.


את קובץ היישומון לפעילות יש להוריד ממאגר הפעילויות, לשמור ולערוך את הקישור בקובץ התלמיד בהתאם למקום ששמרתם את היישומון, על מנת שהיישומון ייפתח לתלמידים.
שם פעילות: קצב נשימה בשמרים

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו מגיעה לאחר שהתלמידים מכירים את תהליך הנשימה. הפעילות עוסקת גם בתהליך הנשימה התאית (הרחבה והעשרה של תהליך הנשימה). משך הפעילות מומלץ לשלושה שיעורים: מהלך ומבנה הפעילות נכתבו כהמלצה וניתנים לשינוי בהתאם למטרות ולצורכי המורים. מטרת הפעילות: חקר תהליך הנשימה בשמרים וקצב הנשימה כתלות באופי הסוכרים אותם השמרים צורכים. מטרות טכנו-פדגוגיות:


לפעילויות 2+3 נדרשת עבודה עם החיישנים (globisens). את התוכנה הנלווית לחיישנים יש להוריד בקישור באתר של globisence: http://www.globisens.net/support#2  . יש לבחור את התוכנה של globilab, בהתאם למערכת ההפעלה של מחשב הכיתה. שימו לב, כל חיישן מתחבר למחשב. יש להתקין את התוכנה על כל מחשב שאליו מחובר חיישן לשם איסוף ושמירת הנתונים. לפעילות 3 יש להכין גיליון שיתופי ולעדכן את קובץ התלמיד עם הקישור לגיליון השיתופי.
שם פעילות: בעיות קיצון – פעילות פתיחה

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

מטרות הפעילות: • מציאת הפתרון המתאים ביותר ("הטוב ביותר") מבין כל הפתרונות האפשריים לבעיה נתונה • קישור למציאת נקודות קיצון מוחלטות בכלי טכנולוגי ולאחר מכן בכלים של חשבון דיפרנציאלי. הפעילות מתאימה לכיתות י', 4-5 יח"ל.


את קובץ היישומון לפעילות יש להוריד ממאגר הפעילויות, לשמור ולערוך את הקישור בקובץ התלמיד בהתאם למקום ששמרתם את היישומון, על מנת שהיישומון ייפתח לתלמידים.
שם פעילות: מקור שמות המשפחה של תלמידי כתה

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים , ביולוגיה


תקציר:

• פעילות זו היא חלק משיעור חינוך שבמסגרתו התלמידים חוקרים את תולדות המשפחה ("שורשים").
• פעילות זאת עוסקת בחקר שמות המשפחה של ילדי הכיתה. התלמידים יחקרו את שם משפחותיהם ויציגו את תוצאותיהם במצגת כיתתית שיתופית.
מטרות הפעילות:
חקר שמות המשפחה של ילדי הכיתה; הכרות עם עבודה בכלי גוגל והקניית נורמות עבודה בסביבה למידה שיתופית.


יש להכין את קובץ המצגת השיתופית (כולל שקף לכל תלמיד). ניתן לראות דוגמה למצגת קיימת בקישור שבקובץ.
שם פעילות: מדידת קצב פוטוסינתזה

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

הפעילות עוסקת בהבנת תהליך הפוטוסינתזה ומדידתו.
• הפעילות מגיעה לאחר שהתלמידים למדו את נושא הפוטוסינתיזה ונשימה בצמחים.
• הפעילות מומלצת לשיעור כפול.
• מהלך ומבנה הפעילות נכתבו כהמלצה וניתנים לשינוי בהתאם למטרות ולצרכי המורים.


הפעילות מצריכה עבודה עם חיישנים והכנת קובץ אקסל שיתופי.
שם פעילות: בעקבות הסיפור "סרוויס צ'כי"

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זאת מגיעה בסיום תהליך הלמידה של הסיפור "סרוויס צ'כי".
בפעילות התלמידים מתבקשים לבחור דמות אחת (אבא/אמא/ילד/סבתא) ודרך נקודות מבטה לכתוב מכתב לדמות אחרת בסיפור (לדוגמה: הילד כותב לאבא או אימא כותבת לילד).
המכתב צריך להיכתב שנים רבות לאחר האירועים המתוארים בסיפור.
הפעילות מיועדת לכיתות ט'.


יש ליצור בלוג להעלאת המכתבים של התלמידים, ולעדכן עם הקישור לבלוג בקובץ התלמיד.
שם פעילות: הרצל אמר...

תחום דעת:
אזרחות, חינוך חברתי / כישורי חיים, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים יעבדו בקבוצות של 4 תלמידים, ויעסקו בתיאור החיים במדינה אוטופית שהיו רוצים לחיות בה בהיבטים שונים כגון היבט חברתי, פוליטי, כלכלי. פעילות זו מומלצת לאחר שיעורים שבהם התלמידים למדו כי הרצל ביקש להקים חברה מתוקנת וצודקת יותר מזו שהכיר. הוא רצה מציאות טובה יותר, שאינה מתאפיינת בכשלים החברתיים שהיו נפוצים בימיו. לבסוף, הוא ניסח תכנית למימוש חזונו – לבנות מדינה אוטופית.
הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


• יש ליצור לוח שיתופי ב linoit, ולעדכן את הקישור ללוח השיתופי בחלק א' של המשימה בקובץ לתלמיד.
• יש ליצור טופס לחלק ב' של הפעילות ולעדכן את הקישור בקובץ לתלמיד
שם פעילות: שיימינג - הבושה של כולנו

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים , ביולוגיה


תקציר:

תופעת השיימינג (הביוש), הולכת ומתרחבת ברשתות החברתיות. הנפגעים עשויים להיות אנשים פרטיים, אישי ציבור, חברות וארגונים. מחצית מהנפגעים הם ילדים ובעיקר בני נוער.
רוב קורבנות השיימינג סובלים בשתיקה, כלומר, אינם נוקטים צעד אקטיבי ואינם מדווחים /מתלוננים על כך ולעיתים אינם משתפים את הקרובים להם ו/או פונים לעזרה מקצועית.
התלמידים בפעילות זאת:
• יכירו את התופעה ואת השלכותיה על יחידים וארגונים.
• יבינו את עוצמת הפגיעה הנגרמת באמצעות השימוש ב"שיימינג".
• יעלו הצעות לדרכי התמודדות עם תופעת השיימינג, תוך בחינת חלופות.
• יפתחו מודעות לפגיעה הנגרמת לאחר באמצעות השיימינג.
• יאמצו הרגלי שימוש נכונים והוגנים ברשתות החברתיות.
הפעילות מתאימה לתלמידי החטיבה העליונה, כיתות י'-יב'.


מורה המבקש להתבונן בתוצאות של כיתתו בלבד צריך להכין לעצמו שאלון זהה (לשכפל) או דומה ולעדכן את הקישור אליו בשקף הראשון של המצגת. (שימוש בשאלון המצורף למצגת יציג בפני התלמידים את תשובותיהם של כל בני הנוער שמילאו אותו).
שם פעילות: האחר הוא אני - אל תחסום אותי

תחום דעת:
בטיחות בדרכים, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא העלאת המודעות בנושא הנגישות של אנשים "מוגבלים" והתמודדותם עם האתגרים שמציבים להם החיים.
בפעילות זו נצפה בשלושה סרטונים המציגים זוויות ראיה שונות לגבי אנשים שנפגעו בתאונת דרכים לעומת אנשים שנולדו "עם מוגבלויות שונות". הסרטונים יציגו גם את התמודדותם עם חיי היום-יום.
הפעילות מותאמת לחטיבות הביניים.


יש ליצור לוח שיתופי ב linoit ולעדכן את הקישור ללוח שיצרתם בקובץ התלמיד.
שם פעילות: מפורסמי צרפת

תחום דעת:
צרפתית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נכיר אנשים צרפתיים שהשפיעו על היסטוריה של צרפת, נלמד איך לשייך דמות על ציר הזמן בצרפתית, ונלמד איך לעבוד עם מצגת שיתופית. הפעילות מתאימה לכיתות ז'.


יש להכין מראש טבלה בקובץ google doc שבה יופיע שם תלמיד לכל אחד מרשימת מפורסמי צרפת. יש להכין מצגת שיתופית לשלב ג'.
שם פעילות: האני הוא האחר - סובלנות

תחום דעת:
חינוך מיוחד , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה להבין את המושג "סובלנות".


מידע נוסף

האחר הוא האני - לתלמיד
שם פעילות: מתן בסתר_عبري_فعالية

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו נותנת לתלמיד להכיר את העבודה בסביבה שיתופית. הפעילות מלמדת נושא סיפור משל ותכונותיו ואת הערכים האנושיים של נתינה בסתר. הפעילות מתאימה לכיתות ט'.
هذه الفعالية تكسب الطالب معرفة كيفية العمل في بيئة مشتركة. الفعالية تعلم موضوع قصة مثل ومميزاته
والقيم الإنسانية الموجودة في "العطاء سرًا".


על מנת להעביר את הפעילות על המורה לפתוח חשבון לינואיט (linoit) ולצרף את הקישור ללוח שבנה. יש לעדכן את הקישורים בדף התלמיד.
שם פעילות: הגירה פנימית الهجرة الداخلية

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו מקנה לתלמיד מיומנויות קריאה וסריקת מידע ברשת בנושא הגירה פנימית, סינון והערכת מידע, הבחנה בין עיקר וטפל, וניתוח תוצאות בשביל להבין את תופעת ההגירה הפנימית, סיבות ותוצאות והבדלים בין הכפר והעיר שגורמים להגירה.
هذه الفعالية تثري الطالب بمهارات القراءة السريعة في الشبكة بموضوع" الهجرة الداخلية"، انتقاء وتقييم المعلومات والمقارنة بين الأساسي والثانوي، وتحليل نتائج من أجل فهم ظاهرة الهجرة الداخلية ، أسباب ونتائج، والفروق بين القرية والمدينة التي تسبب الهجرة.


מידע נוסף

הגירה פנימית_فعالهجرة الداخلية - לתלמיד
הגירה פנימית_فعالهجرة الداخلية - למורה
שם פעילות: טורנדו الإعصار

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו עוזרת לתלמיד להבין את תופעת הטורנדו, כיצד היא מתפתחת, מהלך התופעה והתוצאות. במהלך הפעילות התלמיד מחפש מידע ברשת קשור לתופעה, חוקר ומכין תוצר סופי על הנושא.
هذه الفعالية تساعد الطالب في فهم ظاهرة " الإعصار"، تكونه، سيرورة الظاهرة ونتائجها. من خلال الفعالية يبحث الطالب عن معلومات في الشبكة تتعلق بالظاهرة، يحقق ويبحث، ويحضر ناتج نهائي عن الموضوع.


מידע נוסף

טורנדו_דוברי ערבית_فعالية_موضوع الإعصار - לתלמיד
שם פעילות: השוואה בין קטעי מידע

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נערוך השוואה בין שני קטעי מידע טקסטואליים באותו נושא ונכתוב פסקת השוואה. הפעילות מתאימה לכיתות ח'.


מידע נוסף

השוואה - לתלמיד
שם פעילות: השבת - נקודות השקפה שונות

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נכין דף מתוקשב, המבטא עמדות ונקודות מבט שונות בנושא השבת. העבודה תעשה ב"חברותא" (עד שלושה תלמידים) באמצעות כלי ה smore . בסיום, העבודה תוצג ע"י תלמידי החברותא לכל חברי הכיתה.


לפעילות מצורף דף מחוון להערכת תוצרי התלמידים.
שם פעילות: יחסי הגומלין בין יצורים חיים בטבע

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נבנה מפת חשיבה דרכה תבטאו את המושגים הידועים לכם על יחסי גומלין שלדעתכם קיימים בין יצורים חיים. הפעילות הינה שלב ראשון בתהליך הלמידה. לאחר סיום תהליך הלמידה בנושא, נחזור למפת החשיבה ונוסיף מושגים חדשים למפות החשיבה. הפעילות מתאימה לכיתה ח'.


פעילות זו מתבססת על הכנת מפת חשיבה באמצעות תוכנת פופלט.
שם פעילות: מיהו חלוץ?

תחום דעת:
היסטוריה, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה לגבש עמדה לגבי השאלה "מיהו חלוץ" על מנת להתלבט בשאלה האם גם בימינו קיימת חלוציות ובמה היא תורמת. הפעילות מתאימה לכיתה ט'.


שלב ב' של הפעילות מצריך פתיחת חשבון באתר Linoit. לשלב ג' של הפעילות יש ליצור טופס מקוון ולהוסיף קישור לטופס המקוון לסעיף "שלב ג – סיכום" בדף התלמיד.
שם פעילות: פרס נובל

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא להכיר את המדענים הישראלים והעולמים שזכו בפרס נובל לאורך ההיסטוריה, ולהבין את תרומת המצאותיהם לאנושות.
בסוף תהליך הלמידה ננסה לבחור מדען לפרס "מאסטר נובל". הפעילות מתאימה לכיתות ח'-ט'.


על מנת להעביר פעילות זו נדרשות מספר פעולות:
1. יצירת עותק של המצגת השיתופית. בעותק שייווצר יוכלו התלמידים להכניס את השקפים שיצרו.
2. יצירת טופס מקוון (ראו דוגמה בנספח שבקובץ למורה)
3. הוספת שקף למצגת השיתופית עם קישור לטופס המקוון (קישור לטופס ההצבעה) וקישור לדף התוצאות.
שם פעילות: הזכות לשוויון

תחום דעת:
אזרחות, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נרכז את כל המושגים הקשורים לשוויון והזכות לשוויון ונציג אותם באמצעות מפת חשיבה. הפעילות מתאימה לכיתות ח'-ט'.


פעילות זו מתבססת על הכנת מפת חשיבה באמצעות תוכנת פופלט.
שם פעילות: משטרים טוטליטריים במאה ה-20

תחום דעת:
היסטוריה, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נחקור את האידאולוגיה ואת דרכי התעמולה של שני משטרים טוטליטריים במאה ה-20: קומוניזם ופאשיזם. הפעילות מותאמת לכיתה ט'.


פעילות זו מתבססת על הכנת פוסטר דיגיטלי באמצעות תוכנת smore.
שם פעילות: מגילת העצמאות - עקרונותיה של מדינת ישראל

תחום דעת:
אזרחות, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נתמקד בסעיף 13 במגילת העצמאות, המדבר על עקרונותיה של מדינת ישראל, ונבדוק האם עקרונות אלו מיושמים בחיי יום יום. הפעילות מיועדת לכיתה ט'.


הפעילות תתבצע באמצעות מצגת שיתופית.
שם פעילות: בניית מרובעים וחקירת תכונותיהם

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבצע פעילות בנייה וחקר של תכונות מרובעים - ריבוע, מקבילית, מלבן, מעוין, טרפז ודלתון. הפעילות מתאימה לעבודה בזוגות ותתבצע באמצעות תוכנת גאוגברה.


על מנת להעביר משימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: מהפכות בעת החדשה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

מטרת פעילות זו היא לחקור את המהפכות בתחילת העת החדשה, ללמוד על האנשים שהביאו למהפכות ולהבין את תרומת המהפכות הללו לאנושות. הפעילות מותאמת לכיתה ט'.


מידע נוסף

מהפכות בעת החדשה - לתלמיד
שם פעילות: העיר בימי הביניים

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נכיר את האירועים הבולטים באירופה של ימי הבינים. נשווה את תנאי החיים בעיר היום ותנאי החיים בימי הביניים ונעמוד על היתרונות והחסרונות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2015
על מנת להעביר את הפעילות יש לפתוח חשבון לינואיט (linoit), ליצור "לוח" לפעילות ולצרף את הקישור של הלוח לדף התלמיד.
שם פעילות: לוחמת והגנת סייבר

תחום דעת:
מחשבים


תקציר:

העולם הווירטואלי וההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה בעשורים האחרונים, מביאים אותנו למצבים שונים מכל מה שהכרנו עד כה.
תחום הסייבר והלוחמה ברשת האינטרנט הוא תחום מתפתח בשנים האחרונות.
ההתקפות על גופים שונים באמצעות רשת האינטרנט הולכות וגוברות ומשתכללות.
בהתאם לכך, נדרשים אמצעי הגנה משוכללים ומתוחכמים כנגדן.
בפעילות זו נחקור אודות מרחב הסייבר והסכנות שבו.
הפעילות מיועדת לכיתות ט'.


לביצוע הפעילות יש לפתוח אתר בגוגל,סייט.
בשלב 2 יש להשתמש ב popplet להכנת דף מושגים.
בשלב הסיכום יש להשתמש ב glogster.
שם פעילות: מתמטיקה - חקירת המעגל

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , מחשבים


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בחקירת הקשר בין רדיוס המעגל להיקפו ושטחו, וכן גם בחישוב שטח מעגל.
في هذه الفعالية نعمل على بحث العلاقة بين نصف قطر الدائرة وبين مساحته، وأيضا على حساب مساحة الدائرة.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2015
לפעילות זו יש צורך בתכנת גאוגברה.
بهذه الفعالية هناك حاجة لبرنامج جيوجبرا
שם פעילות: מחלוקת בחברה הישראלית

תחום דעת:
תרבות ישראל , מחשבים


תקציר:

בפעילות זו, נתמודד עם סוגיית המחלוקת הקיימת בחברה הישראלית בחיי היום יום, וננסה לראות האם אפשר גם אחרת.
מיועד לכתות ח', ט

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2014
על המורה ליצור לוח לינואיט חדש ולצרף את הקישור. כמו כן, ליצור עותר חדש של שאלון הגוגל דרייב על מנת לקבל את התוצאות.
שם פעילות: כתיבת מכתב

תחום דעת:
עברית , מחשבים


תקציר:

בפעילות זו נלמד כיצד לעבוד ב- google drive וכיצד לשתף מסמכים, לצורך כתיבת מכתב המהווה סוגה ספרותית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2014
מידע נוסף

כתיבת מכתב - לתלמיד
שם פעילות: תופעות געשיות ב- Ted

תחום דעת:
גיאוגרפיה , מחשבים


תקציר:

במשימה זו תתנסו בהעברת הרצאה במתכונת הדומה להרצאות "Ted" בנושאים הנלמדים בכיתה בנושא תופעות געשיות. מיועד לכתות ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2014
על המורה ליצור עותקים חדשים מן המסמך השיתופי והטופס של גוגל ולא להשתמש במסמכים המקוריים המצורפים,
שם פעילות: תגובות כימיות - אלומיניום בתמיסת נחושת כלורית – פעילות מלווה חיישנים

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בפעילות זו תתנסו בתגובה כימית בין אלומיניום מתכתי ותמיסה של נחושת כלורית (מלח של נחושת).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2014
על מנת להעביר פעילות זו יש צורך בערכת החיישנים, אותה ניתן להשאיל מתכנית כתו"ם.
שם פעילות: אנגלית - Addiction to mobile phones

תחום דעת:
אנגלית, ערבית - לדוברי ערבית, כימיה


תקציר:

: בפעילות זו נלמד על החסרונות שיש בשימוש רב במכשירים סלולריים. התלמיד יבחן עצמו אם הוא מכור לטלפון הסלולרי , הוא יבין דרכי פעולה לשמור על עצמו מנזקים רבים אשר מכשיר זה גורם.
תרגום: في هذه الفعالية ،نحن نتعلم نوقص وسلبيات الأجهزة التلفونية النقالة .الطالب يفحص نفسه إن كان مدمن لجهاز التلفون النقال .هو يفهم ويعي طرق للحفاظ على نفسه من إضرار متعددة يسببها هذا الجهاز.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 15/12/2014
על המורה ליצור עותק חדש של השאלון בטופס גוגל על מנת שהתוצאות יגיעו אליו
שם פעילות: צמחונות בעד או נגד

תחום דעת:
עברית , כימיה


תקציר:

בפעילות זו יבססו התלמידים את עמדתם בנושא הצמחונות בעד או נגד, תוך הבאת נימוקים מתוך המאמרים המובאים לפניהם. מיועד לכתות ח' ו ט

תאריך יצירת חומר הלימוד: 02/12/2014
מידע נוסף

צמחונות בעד או נגד - לתלמיד
שם פעילות: עובדה או דעה

תחום דעת:
עברית , כימיה


תקציר:

בפעילות זו תידרשו להבחין בין "דעה" ועובדה" במאמרים שונים, וכן לחבר עובדות ודעות משלכם. לכתות ח' ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 30/11/2014
על מנת להעביר פעילות זו, על המורה ליצור מסמך גוגל שיתופי וכן לפתוח חשבון לינואיט (Lnoit חינמי) וליצור לוח שיתופי. לפעילות. את הקישורים שלהם יש לצרף למסמך הפעילות.
שם פעילות: זהות ושייכות

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

בפעילות שלפניכם ננסה להבין את המושג "זהות" והמושג "שייכות". במדינת ישראל מגזרים רבים: מגזר ערבי, צ'רקסי, נוצרי, דרוזי וכמובן יהודי. האם פרוש "זהות ושייכות" מאפיינת את כל המגזרים. האם קרה לכם מקרה שבו הרגשתם לא שייכים במקום שהייתם בו? איך הרגשתם?
הפעילות מתבססת על הסידרה "עבודה ערבית", לכתות ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 30/11/2014
על מנת להעביר פעילות זו, על המורה לפתוח חשבון באפליקציה החינמית Linoit, לבנות לוח שיתופי ולצרף את הקישור למסמך הפעילות.
שם פעילות: שיוויון והזכות לשיוויון

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

בפעילות זו נרכז את כל המושגים הקשורים לשוויון והזכות לשוויון ונציג אותם באמצעות מפת חשיבה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 30/11/2014
לצורך פעילות זו, יש לפתוח חשבון באפליקציה החינמית פופלט.
שם פעילות: השפעת השפה האנגלית - האמריקניזציה בחיינו

תחום דעת:
עברית , כימיה


תקציר:

הפעילות עוסקת בהשפעת השפה האנגלית על חיינו. חדירתה של השפה האנגלית לעברית בשלושים השנים האחרונות נובעת ממספר גורמים: מקצועות גלובליים שהאנגלית היא שפתם המשותפת, המחשב והאינטרנט, תרבות הקולנוע, הטלוויזיה והמוזיקה, נסיעות לחו"ל ומגע ישיר עם האנגלית. בפעילות זו תתבקשו להביע עמדתכם בסוגיה זו. לכתה ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
מידע נוסף

האמריקניזציה בחיינו - לתלמיד
שם פעילות: פעילות סיכום בנושא "האחר הוא אני"

תחום דעת:
ספרות , כימיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה לקשר בין, תוכן הסיפורים שנלמדו במהלך השנה והמסרים שעולו מהם, לנושא השנתי "האחר הוא אני".
מטרת הפעילות היא העמקת הבנת המסר של הסיפורים השונים תוך התמודדות עם עולמכם האישי.
הפעילות תתבצע באמצעות לוח אלקטרוני שיתופי הנקרא לינואיט (linoit). לכתות ז'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
על מנת להעביר את הפעילות על המורה לפתוח חשבון לינואיט (linoit) ולצרף את הקישור ללוח שבנה.
שם פעילות: עניים נוצצות - בין אדם לזולתו בראי הספרות

תחום דעת:
ספרות , כימיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה לקשר בין, תוכן הסיפור "עניים נוצצות" מאת אתגר קרת והמסרים שעולו ממנו, לנושא השנתי "האחר הוא אני". מטרת הפעילות היא העמקת הבנת המסר של הסיפור תוך התמודדות עם עולמכם האישי. הפעילות תתבצע באמצעות לוח אלקטרוני שיתופי הנקרא לינואט. לכתות ח'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
על מנת להעביר פעילות זו על המורה לפתוח חשבון בלינואיט (Linoit) ולצרף את הקישור ללוח שבנה.
שם פעילות: היסטוריה: המהפכה הצרפתית - تاريخ_فعالية_الثورة الفرنسية

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד על המהפכה הצרפתית. מותאם לכתה ח' חינוך מיוחד.
תרגום:في هذه الفعالية نتعلم عن الثورة الفرنسية. ملائم للصف الثامن.تربية خاصة.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
מידע נוסף

המהפכה הצרפתית - فعالية-الثورة الفرنسية - לתלמיד
שם פעילות: היסטוריה: צרפת טרום המהפכה - تاريخ_فعالية_فرنسا قبل الثورة

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד ונבחן מתי החלה התופעה של מודעות חברתית לנושא הצדק, השוויון וזכויות אדם. לפני שנלמד על המפכה עצמה נכיר את צרפת טרם המהפכה באמצעות חשיפה לחיים בצרפת בתחום הפוליטי, החברתי והכלכלי.
לכתה ח'
תרגום:في هذه الفعالية نتعلم ونبحث متى بدأت ظاهرة الوعي الاجتماعي لموضوع الصدق ،المساواة وحقوق الانسان.قبل أن نتعلم عن الثورة ذاتها نتعرف على فرنسا قبل الثورة عن طريق التعرض للحياة في المجال السياسي ، الاجتماعي والاقتصادي. للصف الثامن

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
מידע נוסף

צרפת טרום המהפכה - فرنسا قبل الثورة - לתלמיד
שם פעילות: גאוגרפיה: תפרוסת אוכלוסין - جغرافيا_فعالية_الانتشار السكاني

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

תקציר: בפעילות זו נעסוק בתפרוסת האוכלוסייה על פני כדור הארץ, נכיר את המושג "צפיפות אוכלוסין" וננסה להבין מה משפיע עליה והאם ישנה סכנה להתפוצצות אוכלוסין על פני כדור הארץ.
תרגום:في هذه الفعالية سنعمل بموضوع الانتشار السكاني على وجه الكرة الأرضية،نتعرف على مصطل "ازدحام سكاني" وسنجرب أن نفهم ما الذي يؤثر عليها وإن كان هناك أي خطر من الانفجار السكاني على وجه الكرة الأرضية.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2014
במשימה זו יש שימוש בטופס גוגל, על מנת להשתמש בו יש צורך ליצור עותק חדש ואיתו לעבוד
שם פעילות: מגילת העצמאות

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

במשימה זו נסכם את נושא מגילת העצמאות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/09/2014
מידע נוסף

מגילת העצנאות - לתלמיד
מגילת העצמאות - נספח הוראות לחיפש מתקדם
מגילת העצמאות - נספח הוראות הפיכת מצגת לסירטון
שם פעילות: משק המים בישראל ובעולם

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

אחת הבעיות המרכזיות בישראל היא בעיית מחסור במשק המים. במשימה זו נתמקד בבעיות הנובעות מחוסר המים ובניסיונות לפתור את הבעיות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 07/05/2014
מידע נוסף

משק המים בישראל ובעולם - לתלמיד
שם פעילות: الصلاة תפילת המוסלמים

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

פעילות זו נועדה לעזור לתלמיד להבין איך מתפללים בצורה נכונה. וכן, איזה תנועות בתפילה אנשים נוטים ליישם בצורה לא נכונה. התלמיד כמו כן , ילמד על כל התועלת שנותנת התפילה ואיזה תרגילים ספורטיביים לקוחים מהתפילה האסלאמית.
תרגום:هذه الفعالية تساعد الطالب في معرفته لكيفية أي حركات قد يخطيء بها المصلين بشكل عام .يتعلم التلميذ أيضا كل الفوائد التي تنتج عن الصلاة وأي تمارين رياضيّة مستقاة من الصلاة.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/09/2014
משימה זו מיועדת לדוברי ערבית
שם פעילות: עברית - משחקים מסוכנים عبري_فعالية_ألعاب خطرة

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

פעילות זו חושפת מול התלמיד סוגים שונים של משחקים מסוכנים שנוער נוטה לשחק בהם, התלמיד נחשף גם לסיכון שטמון במשחקים אלה, באמצעות כתבות על מקרים אמתיים של פגיעות. התלמיד לומד לכתוב חיבור בו הוא מפנים את המסר של הפעילות "לשמור על גופנו ולא לשחק במשחקים מסוכנים".
תרגום:هذه الفعالية تعرض أمام الطالب أنواع مختلفة من الألعاب الخطرة والتي يكثرالشبيبة من استعمالها ، الطالب أيضا يكشف للمخاطر الموجودة في هذه الألعاب، بمساعدة مفالات عن حالات واقعية لإصابات. التلميذ يتعلم كتابة إنشاء فيه هو يتلقى هدف الفعالية :"المحافظة على جسمنا وعدم اللعب بالألعاب الخطرة"

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/09/2014
משימה זו בעברית מיועדת לדוברי ערבית
שם פעילות: עברית - מכה עוברת מילה נשארת عبري_فعالية_الضربة تختفي أما الكلمة فتبقى

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

במשימה במקצוע עברית בנושא: מכה עוברת מילה נשארת, תרגום:عبري_فعالية_الضربة تختفي أما الكلمة فتبقى
פעילות זו עוזרת לתלמיד לתת יותר תשומת לב למילים שהוא אומר, למיין אותן לטובות ורעות ולסנן תוך כדי שמירה על מילה טובה בנסיבות שונות. המטרה מפעילות זו היא לחזק את הקשרים בין התלמיד לבין האנשים בסביבה באמצעות המילה הטובה.
תרגום: هذه الفعالية تساعد الطالب في أن يركّز ويعطي اهتماما للكلمات التي ينطقها،أن يصنفها لجيدة وسيئة ، وأن ينتفيها عن طريق المحافظة على الكلمة الطيبة بالمناسبات المختلفة. الهدف من الفعالية هو دعم العلاقات بين الطالب ومن حوله باستعمال كلام طيب وجميل.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/09/2014
משימה זו בעברית מיועדת לדוברי ערבית
שם פעילות: Exploring the world

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

.In this task you are going to make a research of different countries around the world
The research will be divided into two parts. In the first part you will have to study the countries according to 6 criteria brought to you, the second part of your research will be devoted to studying the criteria of your choice out of a list of criteria.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

Exploring the world - לתלמיד
שם פעילות: Sherlock Holmes

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בסיפור של שרלוק הולמס: The Case of the Whitechapel Vampire
כמו כן, נערוך השוואה בין הסיפור לסרט ונכתוב המלצות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
נעשה שימוש בתכנת Glogster
שם פעילות: תלונות בני ישראל במדבר

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בתלונות בני ישראל במדבר. העבודה תהיה בקבוצות, כאשר כל קבוצה תעסוק בתלונה אחת עפ"י הפרקים המצוינים בטבלה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

תלונות בני ישראל במדבר - לתלמיד
שם פעילות: חטא עגל הזהב

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בפרשת עגל הזהב כסוגיה משפטית. נבחן את התנאים הנחוצים לקיום משפט הוגן ומהם התפקידים אותם יש למלא. נערוך סימולציה של משפט עם כל התפקידים בנושא פרשת עגל הזהב ונערוך קומיקס שיציג גם הוא את הפרשה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

משפט עגל הזהב - לתלמיד
שם פעילות: פונקציה קווית - בעיית קבלני גינון

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

בעיה אוריינית שעובדה מתוך בעיות אורייניות משרד החינוך.. פתרון בעיה מילולית באמצעות פונקציה קוות, קריאת גרף, מושגים כמו שיפוע, עלייה וירידה של ישר, משמעות של נקודות חיתוך של הישר עם צירים,פתרון משוואה ליניארית

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
לביצוע משימה זו יש צורך בתכנת גאוגברה. שני שעורים.
שם פעילות: מעגל

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בחקירת הקשר בין רדיוס המעגל להיקפו ושטחו, וכן גם בחישוב שטח מעגל.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 02/06/2014
לפעילות זו יש צורך בתכנת גאוגברה
שם פעילות: טקסט מפעיל

תחום דעת:
עברית , כימיה


תקציר:

המטרה במשימה זו היא קריאת קטע מידעי וצפייה בסרטון על מנת להבין את המסר הגלוי, המסר הסמוי ואוצר המילים של הנושא. שילוב הידע בהכנת התוצר הסופי שהוא כתיבת עלון הסברה

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

טקסט מפעיל - לתלמיד
שם פעילות: שנאת ישראל ואנטישמיות

תחום דעת:
היסטוריה , כימיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא ניתוח קריקטורות (מקור ויזואלי) תוך בחינת מאפייני תעמולה האנטישמית שניתן לזהות באמצעותה. כמו גם, זיהוי מאפייני אנטישמיות לפי קטע מקור טקסטואלי. לכתה י'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

שנאת ישראל ואנטישמיות - לתלמיד
שם פעילות: החי והצומח בפארק כפר סבא

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נצא לפעילות חקר בפארק כפר סבא. נמדוד בעזרת ערכת חיישנים את עוצמת הרעש ואת מידת הלחות באיזורים שונים בפארק. בסיור עירוני זה נתמקד במרכיבי הביוספירה: הצמחים ובע"ח בפארק ונראה כיצד כל מרכיב תורם את חלקו לעולם הסובב אותנו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
לביצוע משימה זו ניתן להשאיל את ערכת החיישנים של תכנית כתו"ם.
שם פעילות: מגילת העצמאות - סיכום

תחום דעת:
אזרחות , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נסכם את נושא מגילת העצמאות. נציג במצגת קטעים ממגילת העצמאות, נשווה אותם לאירועים אקטואלים מהשנה האחרונה, תמונות או שירים ונבחן ונסכם במצגת האם הדברים שהוצגו תואמים את החזון שתואר במגילה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

סיכום נושא מגילת העצמאות - לתלמיד
הנחיות לחיפוש מתקדם - נספח
הנחיות להפיכת מצגת לסרטון - נספח
שם פעילות: משמעות האור בחנוכה - נר מדליק נר ואף פעם לא חסר

תחום דעת:
תרבות ישראל , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבדוק את משמעות האור במקורות שונים ואת הקשר של האור והדלקת הנרות בחנוכה. נדבר על משמעות האור בהקשר החברתי וניצור קולאז' מביטויים הקשורים לנושא, לדוגמה: מעורבות חברתית, עזרה הדדית, מעט אור מגרש חושך, ואהבת לרעך כמוך, סולידריות ועוד.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2014
מידע נוסף

נר מדליק נר ואף פעם לא חסר - לתלמיד
שם פעילות: סכום זוויות במצולע משוכלל

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נחקור מהו סכום הזוויות במצולע. התלמידים ימשיגו ויכלילו מסקנה בדבר סכום זוויות פנימיות במצולע. גילוי תכונות של צורות גיאומטריות ועובדות גיאומטריות בעזרת הכללה (המטרה העיקרית הינה לעודד את התלמידים לחשיבה, גילוי ולמידה עצמאיים).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
למשימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה
שם פעילות: סכום זוויות במצולע משוכלל

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נחקור מהו סכום הזוויות במצולע. התלמידים ימשיגו ויכלילו מסקנה בדבר סכום זוויות פנימיות במצולע. גילוי תכונות של צורות גיאומטריות ועובדות גיאומטריות בעזרת הכללה (המטרה העיקרית הינה לעודד את התלמידים לחשיבה, גילוי ולמידה עצמאיים).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
למשימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה
שם פעילות: התנאים המספיקים לחפיפת משולשים

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

זוהי משימת חקר בה על התלמידים למצוא את המספר המינימלי של מרכיבים זהים בשני משולשים המספיק לחפיפת משולשים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
על מנת להעביר משימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: תכונות מרובעים - מעוין והוכחת משפטים.

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבצע פעילות חקר בנושא תכונות מרובעים - מעויין והוכחת משפטים. הפעילות מתאימה לעבודה בזוגות ותתבצע באמצעות תוכנת גאוגברה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
על מנת להעביר משימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: תכונות מרובעים - מלבן והוכחת משפטים.

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבצע פעילות חקר בנושא תכונות מרובעים - מלבן והוכחת משפטים. הפעילות מתאימה לעבודה בזוגות ותתבצע באמצעות תוכנת גאוגברה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
על מנת להעביר משימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: תכונות מרובעים - מקבילית והוכחת משפטים.

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבצע פעילות חקר בנושא תכונות מרובעים - מקבילית והוכחת משפטים. הפעילות מתאימה לעבודה בזוגות ותתבצע באמצעות תוכנת גאוגברה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2014
על מנת להעביר משימה זו יש צורך בתוכנת גאוגברה.
שם פעילות: גאוגרפיה - כוכבי לכת - جغرافيا_فعالية_الكواكب السيارة

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו עוסקת בחומר שנילמד בנושא כוכבי הלכת וכן, נוסיף ידע חדש באמצעות חיפוש וצפיה בסרטון באותו נושא.
תרגום:هذه الفعالية تمكن الطالب بأن يكون متعلم مستقل، إذ أن الطالب يربط بين ما تعلمه في الصف عن الكواكب السيارة ويضيف معلومات جديدة عن طريق البحث ومشاهدة فيلم قصير عن الموضوع ذاته.الطالب يعمل في هذه الفعالية لوحده وأيضا داخل مجموعة وينتج منتوج نهائي ملخص لما تعلمه .

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
משימה בגיאוגרפיה לדוברי ערבית
שם פעילות: عبري فعالية אני אתה וכל השאר - עברית

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו מתייחסת לשיעור ספרותי "אני אתה וכל השאר" ועוסקת בבעיה חשובה בה יכול להתקל כל אחד מאתנו - סכסוך משחתי. בעיה זו יכולה לגרום לטרגדיות משפחתיות אם לא דנים בה ולא פותרים אותה. המשך הפעילות הוא תרגול דקדוקי בנושא שמות עצם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
עברית לדוברי ערבית
שם פעילות: מלחמת העולם הראשונה – מכתבים מהחזית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זאת יכתבו התלמידים מכתבים דמיוניים של חיילים מהחזית אל משפחתם בעורף. התלמידים יעזרו בתמונות אוטנטיות וסרטון מקורי המתעד היבטים שונים של מלחמת העולם הראשונה שהיתה מתועדת מאוד. את המכתבים יכתבו בבלוג. לכתה ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על המורה לפתוח בלוג ייעודי לצורך המשימה או לפרסם את המכתבים בדרך שיתופית אחרת.
שם פעילות: גבולות הארץ - סיכום

תחום דעת:
אזרחות, גיאוגרפיה, ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נסכם את הלמידה והידע על גבולות הארץ באמצעות פעילות עם אפליקצית לוח שעם וירטואלי Linoit. לכתה ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
מידע נוסף

גבולות הארץ - לתלמיד
שם פעילות: צרפת טרם המהפכה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד ונבחן מתי החלה התופעה של מודעות חברתית לנושא הצדק, השוויון וזכויות אדם.
לפני שנלמד על המפכה עצמה נכיר את צרפת טרם המהפכה באמצעות חשיפה לחיים בצרפת בתחום הפוליטי, החברתי והכלכלי. לכתה ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
מידע נוסף

צרפת טרם המהפכה - לתלמיד
שם פעילות: בחירות לרשויות המקומיות

תחום דעת:
אזרחות , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד על תפקידה של הרשות המקומית, על אופן פעולתה וכיצד אנו האזרחים יכולים להשפיע על אופי העיר בה אנו גרים. התלמידים יכינו סירטוני בחירות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
המשימה מתיחסת לעיר קרית אתא אך יכולה להיות מותאמת לכל עיר או רשות מקומית אחרת.
שם פעילות: טקס בר / בת המצווה

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו ונעסוק בטקס בר/בת המצווה, במשמעות של הטקס ובמושגים הקשורים בו. כמו כן, נחקור ונלמד על טקסי התבגרות בתרבויות שונות בעולם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
על המורה ליצור עותקים חדשים של הטופס והמסמך השיתופיים בגוגל דריב.
שם פעילות: העליה השנייה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בקשיים ובאתגרים איתם התמודדו אנשי העלייה השנייה, אך בצורת עבודה שונה: התלמידים יהיו אלה השואלים את השאלות בעקבות הצפייה בסרטון ואלה הבונים התשובות לשאלות. העבודה תעשה באמצעות אדיוטיוב (Edu.טיוב) - עורך וידאו אינטראקטיבי בלמידה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2014
לצורך משימה זו יש לבצע רישום באדיוטיוב.
שם פעילות: קרקעות

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בנושא קרקעות: מהי קרקע, למי היא חשובה ובמה, מה ההרכב שלה, מהו אופן היווצרותה ומהם הגורמים להבדלים בתכונות הקרקע.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על המורה ליצור עותק חדש של הטופס המקוון ב Google Drive, על מנת שהתוצאות יתקבלו אצלו.
שם פעילות: פועלו של הברון רוטשילד

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נעשה היכרות עם פועלו של הברון רוטשילד, את תרומתו להקמת הישובים בארץ ישראל והביקורת על פעילותו. כמו כן, נתמודד עם השאלה האם ברון רוטשילד היה ציוני? לכתה י'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על המורה ליצור עותק חדש של השאלון ב Google Drive' על מנת שהתוצאות יתקבלו אצלו.
שם פעילות: ארס-פואטיקה

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נלמד את המושג ארס-פואטיקה. נעסוק בהבנת מונחים ספרותיים, הבנת משמעות מבנה השיר, אמצעים ספרותיים ותהליך היצירה. לכתה ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

ארס פואטיקה - לתלמיד
שם פעילות: מאמר טיעון

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נעבוד על השלבים בכתיבת מאמר טיעון.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

מאמר טיעון - לתלמיד
שם פעילות: ליפידים

תחום דעת:
ביולוגיה, כימיה


תקציר:

במשימה זו נלמד על סוגי הליפידים השונים, הערך התזונתי שלהם ומתוך זה נלמד לבחור את המוצר בעל הערך התזונתי הטוב ביותר כמו כן נלמד להכין את העוגה הבריאה יותר.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

לפידים ועוגות שוקולד - לתלמיד
שם פעילות: למי ראויה הבכורה

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, עברית, ביולוגיה, כימיה


תקציר:

במשימה זו נדמיין שאנו עורכים משפט בו עשיו מעמיד לדין את יעקב על גזלת הבכורה במרמה וכן את אמו רבקה על שיתוף פעולה. נדמיין ונכתוב פסקות טיעון לכל דמות. מה יהיה כתב האישום? מה יהיו טעוני יעקב? מה יהיו נימוקי רבקה? מה תהיה עדותו של יצחק? ומה לבסוף יהיה פסק הדין?
לכתה י'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
הפעילות תתבצע בסביבת LINOIT, סביבה המאפשרת עבודה שיתופית על "לוח שעם וירטואלי", על המורה לעשות רישום לסביבה. (ניתן לבצע גם בסביבת Padlet).
בנוסף, על המורה ליצור עותק חדש של המסמך השיתופי ב Google Drive.
שם פעילות: כוחה של מסירות נפש יהודית

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה, כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק במושג מסירות נפש: חקר הנושא בתנ"ך והיכרות הנושא בהיסטוריה היהודית. כמו כן, נעסוק במישור האישי - מהי הרגשה האישית של התלמיד/ה בזמן מסירות הנפש ולאחריה

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

מסירות נפש יהודית - לתלמיד
שם פעילות: מאפייני הסיפור הקצר

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה, כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בהכרת מאפייני הסיפור הקצר: מבנה הסיפור הקצר, מושגים בסיפור הקצר, אפיון הדמויות והתאמת הסיפור לימינו מבחינה ערכית. ניישם ונבדוק את המאפיינים במספר סיפורים קצרים. הפעילות מיועדת לכתה ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

מאפייני הסיפור הקצר - לתלמיד
שם פעילות: משפחות בטבלה המחזורית

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

במשימה זו נעשה היכרות עם המשפחות השונות בטבלה המחזורית

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על מנת להעביר את המשימה בצורה שיתופית יש ליצור עותק חדש של המסמך בגוגל דרייב.
שם פעילות: האדם והשפעתו על האטמוספירה

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

במשימה זו ננסה להבין את מקור השינויים המתרחשים באטמוספירה, את תוצאות השינויים והשפעתם על האדם, כמו כן ננסה למצוא או להציע פתרונות להתמודדות עם הבעיה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על המורה והתלמידים להרשם ב Popplet (חינמי) על מנת ליצור את מפות החשיבה.
שם פעילות: סוגי סלעים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נכיר סוגי סלעים, דרך היווצרות של כל סוג וסוג, הבחנה בין תתי סוגים (סלע פרץ, סלע תהום), שימושי הסלעים לאדם, מקומות בארץ בהם נמצא את סוגי הסלעים הללו והבנת המושג מחזור הסלעים בטבע. לכתה ח'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
מידע נוסף

סוגי סלעים - לתלמיד
שם פעילות: הדרוזים בישראל

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

אוכלוסיית ערביי ישראל כוללת חמש קבוצות שונות. במשימה זו נתמקד בדרוזים בישראל ונלמד בפירוט על העדה הדרוזית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2014
על מנת להעביר משימה זו, על המורה ליצור עותק חדש של המסמך המשותף מחשבון הגוגל שלו.
שם פעילות: אמצעים רטוריים בנואומיהם של בן גוריון ובגין על הסכם השילומים

תחום דעת:
היסטוריה, עברית, כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בזיהוי אמצעים רטוריים דרך הכרות עם שני מנהיגים, בגין ובן גוריון והנאומים שלהם על הסכם השילומים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 15/01/2014
מידע נוסף

נאומי בן גוריון ובגין על הסכם השילומים - לתלמיד
שם פעילות: צעדים לקראת דיווח

תחום דעת:
עברית , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בנושא הדיווח. נתרגל צעדים לקראת דיווח בצורה כתובה ודבורה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 15/01/2014
לצורך משימה זו על המורה לפתוח חשבון
ב Google Drive וליצור עותק חדש של המסמך.
שם פעילות: במדבר פרק ט' - פסח שני

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

פרשה זו עוסקת בעניין פסח שני בו מקריבים אנשים אשר מסיבה מסוימת לא יכלו להקריב את פסחם במועד הראשון – בי"ד בניסן, לאלה קבעה התורה מועד שני – י"ד באייר. היום הזה נקרא אצל חז"ל וגם בימנו "פסח שני".

תאריך יצירת חומר הלימוד: 15/01/2014
מידע נוסף

במדבר פרק ט' - לתלמיד
שם פעילות: צריכת המים בישראל

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

המים הם משאב יקר בישראל, ולכן המדינה מגנה עליו ומפתחת אותו. במשימה זו יעבדו התלמידים בקבוצות, כל קבוצה תבחר נושא אחד מתוך רשימה נתונה, תחקור אותו ותכין עליו הרצאה לכתה מלווה במצגת.
לכתה ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 12/01/2014
מידע נוסף

צריכת המים בישראל - לתלמיד
צריכת המים בישראל - מחוון
שם פעילות: אנציקלופדיה מאוירת ומושמעת בערבית

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , כימיה


תקציר:

במשימה זו תבנו אנציקלופדיה שיתופית המתרגמת מהשפה הערבית לעברית. אנציקלופדיה זו תהיה מאוירת ומושמעת.
יחידה זו מתאימה ל 4 שיעורים ובסופה תסיקו מסקנות לכללים משותפים בבלשנות ערבית עברית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 02/12/2011
על מנת להעביר משימה זו על המורה ליצור עותק חדש של המסמכים המשותפים (הטבלה השיתופית והאנציקלופדיה שלנו בערבית) מחשבון הגוגל שלו.
שם פעילות: השוואה בין דגלי מדינות ערב במזרח התיכון

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , כימיה


תקציר:

יש חשיבות רבה בהכרת המנהגים, היסטוריה והתרבות של המדינות הערביות המקיפות את ישראל מכל עבר. לפיכך, במשימה זו נערוך השוואה בין דגלי המדינות הערביות והאסלאמיות במזרח התיכון. תינתן לתלמידים אפשרות בחירת קבוצה החקר. בתום חקירת הקבוצה יהיה עליהם ליצור סרטון בפוטו סטורי (photo story) המציג את ממציאהם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2010
על מנת להעביר משימה זו, על המורה ליצור עותק חדש של המסמך השיתופי (הטבלת החלוקה לקבוצות עבודה).
שם פעילות: אהבה בשירתה של דליה רביקוביץ

תחום דעת:
ספרות , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בנושא האהבה בשירתה של דליה רביקוביץ. נבדוק מהי משמעות המושג האהבה וכיצד הוא בא לידי ביטוי בשניים משיריה של דליה רביקוביץ. כמו כן, נבדוק את מושג האהבה בסיפורי התנ"ך.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 07/12/2013
כדי להעביר מישמה זו יש צורך ליצור עותק חדש של המצגת והשאלון השיתופיים בגוגל דרייב, על מנת שהתוצאות יגיעו למורה.
שם פעילות: Future School

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

In this task we will discuss the ideal structure of schools of the future. We will try to imagine and describe how schools will be like in 50 years, how will students learn and what will they learn.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
במשימה זו על המורה ליצור עותק חדש של השאלון בגוגל דרייב (Opinion survey) על מנת שהתוצאות יגיעו אליו.
שם פעילות: מאפייני טקסט מתוך נאומה של מרים פרץ

תחום דעת:
עברית, תרבות ישראל, כימיה


תקציר:

במשימה זו נאתר את מאפייני הטקסט בנאומה של מרים פרץ ליום ירושלים 2010.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 03/03/2012
מידע נוסף

מאפייני טקסט בנאום מרים פרץ - לתלמיד
שם פעילות: תכונות חומרים - מצבי צבירה

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נבדוק מה ההבדל הקיים בסידור החלקיקים במצבי הצבירה שונים ונציין מקרים בהם החומרים עוברים ממצב צבירה אחד למצב בצירה אחר.
לכתות ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2012
במשימה זו יש ליצור העתק חדש של שאלון הסיכום בגוגל דרייב.
שם פעילות: שטחים פתוחים – שימור מול פיתוח

תחום דעת:
של"ח, כימיה, פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נחקור את המאבק לשמירת חולות ניצנים, כולל הדיונה הגדולה הנמצאים בקרבת עיר מגוריכם (אשדוד).
נתמודד עם הדילמה "שימור מול פיתוח" של שטחים פתוחים.
נחקור את מצבם העתידי של השטחים הפתוחים בחוף הים של אשדוד.
לכתות ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2011
מידע נוסף

שטחים פתוחים שימור ופיתוח - לתלמיד
שטחים פתוחים שימור ופיתוח - מחוון
שם פעילות: העיר בימי הביניים

תחום דעת:
היסטוריה , כימיה, פיסיקה


תקציר:

בפעילות זו נכיר את האירועים הבולטים באירופה של ימי הבינים. נשווה את תנאי החיים בעיר היום ותנאי החיים בימי הביניים ונעמוד על היתרונות והחסרונות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2013
במשימה זו על המורה לפתוח חשבון בסביבת linoit (לוח שעם וירטואלי חינמי).
שם פעילות: מאזן חום בגוף האדם

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבין את המשמעות של עומס חום והקשר שלו למאזן חום בגוף.
לכתה ז', מתאים לשני שעורים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2013
מידע נוסף

מאזן חום בגוף האדם - לתלמיד
מאזן חום בגוף האדם - למורה
שם פעילות: חפיפה ודמיון משולשים

תחום דעת:
מתמטיקה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נבין מהם משפטי חפיפה ונלמד לחפוף משולשים ולמצוא דמיון בניהם. נלמד לזהות צלעות וזוויות דומות בין סוגי משולשים. לכתות ח', שני שעורים.


מידע נוסף

חפיפה ודימיון משולשים - לתלמיד
שם פעילות: The movie: Matilda

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

The movie and the book Matilda

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

Matilda - לתלמיד
שם פעילות: טקסט מפעיל

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו יעבדו התלמידים עם טקסט מפעיל ויזהו את מאפייניו בטקסטים שונים.
מיועד לכיתה ז'
משך זמן הפעילות: 2 שעורים

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/06/2013
על מנת לעבוד עם גוגל מסמכים וליצור מצגת שיתופית, לכל תלמיד צריך להיות חשבון ב Google
(Gmail)
שם פעילות: חפש את המטמון - הפרדת מלח בישול מתערובת נתונה

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

במשימה זו נכיר סוגי חומרים, שיטות הפרדה, ולבסוף נקבל מלח בישול מתערובת.
ניישם שיטות להפרדת תערובות במקרה פרטי של הפרדת מלח בישול מתערובת נתונה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2010
מידע נוסף

הפרדת מלח בישול מתערובת נתונה - לתלמיד
הפרדת מלח בישול מתערובת נתונה - למורה
הפרדת מלח בישול מתערובת נתונה - מחוון
שם פעילות: The Last Leaf /O. Henry

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

The pupils will understand the story, will improve their vocabulary by searching for the meaning of the
new words and will get to know the skill of Problem Solving.
The activity is for 9th grade.
Length of activity - 3 lessons

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
מידע נוסף

The Last Leaf - לתלמיד
The Last Leaf - למורה
Problem Solving - לתלמיד 2
שם פעילות: פונקציה ריבועית - חקירת משפחות של פונקציות

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו יתנסו התלמידים בהזזות מתיחות וכיווצים של פונקציות. נלמד פרבולה מהי? הזזות ושיקופים, מתיחות וכיווצים של פונקציות ומשפחות של פרבולות. התלמידים יכירו ויזהו דרכים שונות לפתרון, ויתנסו במשימות המאפשרות פתרונות רבים והקניית אסטרטגיה לחשיבה ולפתרון.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
במשימה זו יש צורך בתכנת גיאוגברה (חינמית).
שם פעילות: תיכון ליתר במשולש ישר זווית

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נלמד את המשפט שבמשולש, מול זוויות שוות מונחות צלעות שוות ולהיפך. לימוד המשפט עם הנמקה שמקורה בהתנסות מוחשית. נשתמש בעובדות שהתקבלו בדרך המוחשית כדי לנמק/להוכיח את טענת המשפט. מיועד לכתות ט' או ח' מתקדמים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
לביצוע משימה זו יש צורך בתכנת גיאוגברה (חינמית)
שם פעילות: קטע אמצעים במשולש

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו יכירו התלמידים את הגדרות המושג "קטע אמצעים", יכירו הוכחה של משפט קטע אמצעים ויוכיחו טענות באופן עצמאי. בצד הלימוד הדדוקטיבי, התלמידים יעסקו גם בחישובים במשולש וייבנו קטע אמצעים במשולש בעזרת גיאוגברה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
במשימה זו יש צורך בתוכנת גיאוגברה (חינמית)
שם פעילות: סטטיסטיקה תיאורית

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק באיסוף וארגון נתונים בדרכי ייצוג שונות: גרפית, טבלה, דיאגרמת עמודות דיאגרמת עוגה. 90 דקות + 50 דקות

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
במשימה זו על המורה ליצור טופס גוגל חדש בדומה למקור (ניתן להעתיק ולשנות בעלות לעותק) על מנת שהנתונים יגיעו אל המורה.
שם פעילות: פעולות במספרים מכוונים

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בפעולות חיבור וחיסור במספרים מכוונים - חקירה והכללה. לכתות ז'


מידע נוסף

מספרים מכוונים - לתלמיד
מספרים מכוונים - למורה
שם פעילות: בעיות תנועה

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נעבוד על פתרון בעיות תנועה בעזרת הצגה אלגברית וגרפית. פונקציה קווית, קצב השתנות של גרף הפונקציה, פונקציה עולה/ יורדת, אין סוף, ישרים מקבילים. בעיות תנועה. 90 דקות

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2013
למשימה זו יש צורך בתכנת גיאוגברה (חינמית)
שם פעילות: דוד המלך ומוטיב סינדרלה

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ספרות, כימיה


תקציר:

מה הקשר בין דוד המלך לסינדרלה?
בפעילת זאת ננסה להבין מדוע מייחסים את מוטיב סינדרלה לדוד.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 05/11/2013
במשימה זו על המורה לפתוח מסמך שיתופי בגוגל.דרייב וליצור טבלה שיתופית לפעילות, בדומה למה שמופיע במקור (או להעתיק את המקור ולנקותו). לאחר מכן יש לשתף את התלמידים במסמך ולשנות את הקישור בפעילות בהתאם.
שם פעילות: דימיון משולשים

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

נושא השעור: הכרת מושג "דמיון משולשים", יחס דמיון, משפט דמיון ז.ז. לשיעור שני חלקים: חלק א'- עבודה ביישומון "בניית משולשים דומים" חלק ב'- הסקת מסקנות על תכונות של משולשים דומים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2013
על מנת לעבוד ביישומון יש להוריד את תכנת גיאוגברה (חינמית).
שם פעילות: בעיות קיצון - מינומים ומקסימום

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

המחשת העובדה שפונקציית המטרה היא פונקציה, בעלת תחום הגדרה, יש לה נקודות קיצון, תחומי עלייה ותחומי ירידה. השיעור משלב הדמיה גרפית של הבעיה. יתקיים דיון פתוח שיכלול השערות שונות של תוצאות אפשריות תוך כדי אימות ויזואלי בעזרת יישום דינמי. שיעור זה יחדד לתלמידים את החשיבות של הגדרת האילוצים ותחום ההגדרה של הפונקציה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2013
על מנת להשתמש ביישומון במשימה זו, יש צורך בתכנת גיאוגברה (geogebra) שהיא תכנה חינמית אשר ניתן להורידה בקלות ובמהירות.
שם פעילות: Different forms of Advertising

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

In this task we are going to analyze and evaluate different forms of advertising.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 03/10/2012
מידע נוסף

Advertising - לתלמיד
שם פעילות: Ethnic food

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

Food's of Different Ethnic Groups
In this work you will present a special ethnic dish you will choose, and the process of the dish making

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2013
מידע נוסף

Ethnic food - לתלמיד
שם פעילות: פתרון בעיות מילוליות באמצעות פונקציה ריבועית

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

במשימה זו נלמד פרבולה מהי? הזזות ושיקופים, מתיחות וכיווצים של פונקציות. משפחות של פרבולות. פרבולה בצורה הסטנדרטית, פרבולה בצורה המוזזת, פרבולה בצורה הפולינומית. פתרון בעיות מילוליות מחיי היום יום באמצעות משוואה ריבועית על-ידי שימוש בגרפים. משימה זו מיועדת לכתות ח, ט - לשני שעורים רצופים (90 דק').

תאריך יצירת חומר הלימוד: 20/10/2013
על מנת להשתמש ביישומון במשימה זו, יש להוריד ולהתקין את תוכנת גאוגברה (חינמית).
שם פעילות: בראשית - השוואה בין תיאור אברהם לתיאור נח

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בשוני בין תיאור אברהם ותיאור נוח בספר בראשית וננסה להבין כיצד הפרשנים מסבירים את ההבדלים בין שני הצדיקים. מיועד לכתות ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 13/10/2013
מידע נוסף

השוואה בין תיאור אברהם לתיאור נח - לתלמיד
שם פעילות: הפקת חשמל בדרכים מגוונות

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

לאחר שעסקנו בייצור החשמל בתחנות הכח וכיצד ניתן להפיק חשמל, בפעילות זו נכיר דרכים נוספות להפקת החשמל.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 13/10/2013
במשימה זו על המורה : 1. ליצור העתק חדש של המסמך המשותף (הטבלה) לחשבון הגוגל.מסמכים שלו על מנת לא לפגוע במסמך המקורי. 2. לבנות מחדש את הטפסים של גוגל.טפסים על מנת שתשובות התלמידים יתקבלו בחשבונו.
שם פעילות: FORMS OF COMMUNICATION

תחום דעת:
אנגלית , כימיה, פיסיקה


תקציר:

Students will search for information about forms of communication

תאריך יצירת חומר הלימוד: 13/10/2013
מידע נוסף

Forms of Communication - לתלמיד
שם פעילות: קשרים יוניים

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בפעילות זו נתמקד בתגובה כימית המתרחשת בין יסוד מתכתי ליסוד אל-מתכתי שבעקבותיה מתקבלת תרכובת הנקראת מלח.
מיועד לכתות ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 20/10/2013
במשימה זו על המורה לבנות מחדש את שני השאלונים בחשבון האישי שלו בגוגל.טפסים, על מנת שתשובות התלמידים יגיעו לחשבונו.
שם פעילות: משלבים בשפה העברית

תחום דעת:
עברית , כימיה, פיסיקה


תקציר:

בכל שפה קיימים משלבים (רמות לשוניות). ניתן להשתמש במשלבים שונים בהתאם לזמן והמקום (מרצה באוניברסיטה ידבר אחרת עם תלמידיו, עם ילדיו ועם חבריו). במשימה זו נלמד על ההבדלים בין המשלבים ונשווה ביטויים הנאמרים במשלבים שונים בעזרת מערכונים ועבודה יצירתית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

משלבים בשפה - לתלמיד
שם פעילות: رياضيات - إحصاء - מתמטיקה - סטטיסטיקה

תחום דעת:
מתמטיקה, ערבית - לדוברי ערבית, כימיה, פיסיקה


תקציר:

פעילות זו מתמקדת בלימוד מושגים בסיסיים בסטטיסטיקה כמו : השערה ,פיזור,ממוצע , חציון, שכיח, נקודות מינימום, נקודות מקסימום,טווח, דגימה והסקת מסקנות. פעילות זו מאפשרת לתלמידים להתנסות בפעילות חקר באופן שיתופי, באמצעותה הם לומדים מושגים אלו. תרגום: هذه الفعالية تركز على تعليم مصطلحات أساسية في موضوع الإحصاء مثل: فرضية،توزيع،معدل،متوسط،،معدل ، منوال،نقاط قصوى وصغرى ،مدى،عيّنة واستنتاج نتائج. هذه الفعالية تمكن الطلاب من إجراء فعالية بحث بطريقة مشتركة والتي من خلالها يتعلمون هذه المصطلحات.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
الفعالية موجودة بملف جوجل مشترك ، ومن أجل استعمال الفعالية هذه عليكم انشاء نسخة جديدة. חשוב: הפעילות היא במסמך משותף של גוגל ויש ליצור עותק חדש על מנת להשתמש בה
שם פעילות: הישוב היהודי בארץ והחלוצים

תחום דעת:
היסטוריה , כימיה, פיסיקה


תקציר:

בשיר "אין כבר דרך חזרה" של יורם טהרלב, מתואר תהליך שעובר היישוב היהודי בארץ ישראל במשך עשרות שנים. השיר הוא ככתב חידה, המכיל רצף של אירועים היסטוריים המצפים לפענוח. במשימה זו נעסוק באירועים, במקומות ובארגונים המוזכרים בשיר וכן, בערכים המסתתרים מאחוריהם.
(המדריך המצורף לכתיבת ציר הזמן נכתב ע"י שיר שוורץ ממטח).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 04/04/2013
מידע נוסף

הישוב היהודי בארץ והחלוצים - לתלמיד
מדריך ציר זמן dipity - לתלמיד ולמורה
שם פעילות: השוואה בנושא שימוש נבון באינטרנט

תחום דעת:
עברית , כימיה, פיסיקה


תקציר:

משימה זו מתאימה לשני שעורים בנושא השוואה בין מקורות שונים. מטרת המשימה היא לחזק אצל התלמידים בקורתיות מושכלת לגבי מידע הנמצא באינטרנט. המשימה מורכבת מחמש תת משימות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
הפעילות מחולקת לחמישה תתי נושאים, מתאים לשני שעורים. מיועד לכתה ט'.
שם פעילות: מערכת ההובלה ומבנה הלב

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

במסגרת שלושת השיעורים הבאים נלמד באופן מקוון על מערכת ההובלה. נכיר את המושגים העיקריים של מערכת ההובלה, את מבנה הלב וחלקיו. נכיר את הליקויים במערכת ההובלה, את הגורמים למחלות ודרכים למניעתם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
פעילות זו מחולקת לשלושה שעורים. מיועדת לכתה ז'.
על מנת להשתמש בטפסים המשותפים במשימה יש ליצור העתק חדש ואיתו לעבוד.
שם פעילות: חג החנוכה

תחום דעת:
חינוך מיוחד, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד על חג החנוכה. נשתמש בסמן של הוורד כדי להגדיש תשובות לשאלות המופיעות

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מיועד לכתה ז' חינוך מיוחד
שם פעילות: חיי היהודים בגטו

תחום דעת:
היסטוריה, חינוך מיוחד, ביולוגיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא להבין את המשמעות המושג גטו ואת חיי היהודים בגטו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מיועד לכתות ט' חינוך מיוחד.

במשימה זו יש שימוש בטופס גוגל משותף, על מנת להשתמש בטופס יש ליצור העתק חדש ואיתו לעבוד. אין לכתוב על המקור.
שם פעילות: המצאות טכנולוגיות לאורך ההיסטוריה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

לאחר שלמדנו על מהפכה התעשייתית שהאנושות עברה במהלך המאה ה-18- וה-19 ניתן גם לומר שהאנושות התקדמה לאורך ההסטוריה ללא הפסק. מטרת פעילות זו היא לחקור אילו המצאות טכנולוגיות התפתחו לאורך ההיסטוריה ולהבין את תרומתן לאנושות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

המצאות טכנולוגיות - לתלמיד
המצאות טכנולוגיות - מחוון
שם פעילות: החוק המקראי - החוק מאז ועד היום

תחום דעת:
אזרחות, מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

החוק המקראי הינו חלק מרכזי בהתהוותנו כעם. במשימה זו נבדוק את השאלות מדוע אנו נזקקים לחוקים בחיינו? מדוע חשוב לשמור על החוקים? נלמד מהו חוק יסוד של מדינה ומהו החוק המקראי, וכן מה ההבדל בינהם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
במשימה זו יש שימוש בטופס גוגל משותף, על מנת להשתמש בטופס יש ליצור העתק חדש ואיתו לעבוד. אין לכתוב על המקור.
שם פעילות: ארצות הברית 1920-1929

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בעשור שלאחר מלחמת העולם הראשונה אופיינה ארה"ב בשני תהליכים מנוגדים, צד אחד התפתחויות שגשוג ושפע ומצד שני תהליכים של שפל ושמרנות. בעבודה זו נכיר את ההיבטים השונים של ההתפתחות למול השפל.
בשלב ראשון נחשף למאפייני התפתחות ושגשוג בתחומי הכלכלה, החברה והתרבות כפי שמשתקפים בסרטונים מקוריים משנים אלו. בשלב שני נלמד על שמרנות דתית ומיימדי הגזענות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
הפעילות מיועדת ל- 3-4 שיעורים, לכתות ט'.
במשימה זו יש שימוש בטופס גוגל משותף, על מנת להשתמש בטופס יש ליצור העתק חדש ואיתו לעבוד. אין לכתוב על המקור.
שם פעילות: נפח - המקום שהגוף תופס

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בשיעור זה נתמקד בהבנת המושג נפח שהוא אחד משלושת מאפייני החומר.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

נפח - לתלמיד
שם פעילות: תפרוסת האוכלוסייה על פני כדור הארץ

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק בתפרוסת האוכלוסייה על פני כדור הארץ, נכיר את המושג "צפיפות אוכלוסין" וננסה להבין מה משפיע עליה והאם ישנה סכנה להתפוצצות אוכלוסין על פני כדור הארץ.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
במשימה זו יש שימוש בטופס גוגל, על מנת להשתמש בו יש צורך ליצור עותק חדש ואיתו לעבוד
שם פעילות: מַן אַנַא?

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , כימיה


תקציר:

במשימה זו תציגו את עצמכם בפני הכיתה תוך כדי שימוש בערבית תקשורתית. את המשימה עליכם לבצע באמצעות תוכנת POWER POINT.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

מי אני - לתלמיד
מחוון להערכה
שם פעילות: אותיות א' - ב' בערבית

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , כימיה


תקציר:

במשימה זו ניצור מצגת הסוקרת את אותיות א' – ב' בשפה הערבית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

מצגת אותיות א' - ב' בערבית - לתלמיד
תוצר של תלמיד לדוגמא
מצגת אותיות - מחוון
שם פעילות: המשפחה שלי

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , כימיה


תקציר:

במשימה זו נלמד ליצור סרטון קצר בנושא המשפחה. ליצירת הסרטון נשתמש בתוכנת Photo story. משימה ללימוד השפה הערבית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

המשפחה שלי - לתלמיד
המשפחה שלי - מחוון
שם פעילות: בעלת הארמון - בלוג ספרותי

תחום דעת:
ספרות , כימיה


תקציר:

פעילות זו תעשה בבלוג כיתתי שיתופי בעקבות קריאת המחזה "בעלת הארמון" של לאה גולדברג. מטרתה לקדם חשיבה ביקורתית באמצעות ניתוח דמות נבחרת מתוך המחזה ואת תפיסת עולמה, תוך מתן נימוק לבחירתה. בתהליך זה עליכם לפתח יכולת להתדיין עם טיעונים סותרים של חבריכם לכתה, תוך התנסות בהמללה של רעיונות ורגשות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
על מנת להעביר פעילות זו במלואה, יש צורך לפתוח בלוג ייעודי.
שם פעילות: דוד המלך

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

מטרת משימה זו לענות על השאלה מדוע זכה דוד המלך בתואר "דוד מלך ישראל" תואר שלא זכו בו מלכי ישראל האחרים, ומדוע נחשב דוד לאחת דמויות המשפיעות ביותר על התרבות המערבית לאורך ההיסטוריה.
נראה שהתשובה לשאלה זו מורכבת מדעות ,רעיונות ונימוקים רבים. במהלך המשימה ננסה להעלות לפחות חלק מהתשובות האפשריות לשאלה זו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
במשימה זו יש שימוש במסמך משותף של גוגל, על מנת להשתמש במסמך כחלק מהמשימה יש צורך ליצור עותק חדש ועליו לעבוד.
שם פעילות: מלחמת העולם הראשונה - האם במלחמה יש מנצחים?

תחום דעת:
היסטוריה , כימיה


תקציר:

מלחמת העולם הראשונה כונתה “המלחמה הגדולה” והותירה חוויה אנושית ראשונה בהיסטוריה בקנה מידה עולמי.
מטרת הפעילות היא להבין את הקשיים שהתעוררו באירופה וביפן בעקבות מלחמת העולם הראשונה בפרט ובמלחמות בכלל.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
במשימה זו יש שימוש בטפסים של גוגל דוקס, על מנת להשתמש בהם יש צורך ליצור עותק חדש לכל טופס ועליו לעבוד.
שם פעילות: זוויות בין קווים מקבילים

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה


תקציר:

בעבודה זו נכיר את מהותם של קווים מקבילים ואת תכונותיהם של הזוויות הנוצרות בינם לבין ישרים החותכים אותם. משך הפעילות העצמית כ - 30 דקות. בסיומה, ניתן לבצע בדיקת תוצרים ולסכם את הנלמד. מיועד לכתות ח' הקבצה א'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
על מנת להשתמש בשאלון של משימה זו, על המורה ליצור עותק חדש של השאלון בגוגל דוקס.
שם פעילות: תהליכי מדבור

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

מטרת השיעור היא להכיר תהליך גיאוגרפי המתרחש בעשורים האחרונים באזורים שונים של העולם, להבין את גורמיו, לגלות מהי השפעתו על האוכלוסייה המקומית ומה ניתן לעשות על מנת לעצור או לבלום תהליך זה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
מידע נוסף

תהליכי מדבור - לתלמיד
שם פעילות: דת האיסלאם - נס מדעי בקוראן - الدين الاسلامي_الاعجاز العلمي في القرآن.

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

פעילות זו מתמקדת בהבנת הנס המדעי ותופעות מדעיות המתרחשות בעולם, ובאיזה אופן הסביר אותם הקוראן עוד טרם הכירו, הסבירו, הבינו וחקרו אותם המדענים. הפעילות חושפת את התלמידים לסרטון מדעי, היא מזמנת אותם לחקור, להבין, לנתח ולהסיק מסקנות. הפעילות מאפשרת בחלקה עבודה קבוצתית ובחלקה האחר עבודה פרטנית.
תרגום:الفعالية تركز على فهم الاعجاز العلمي في القرآن وفهم ظواهر علمية موجودة في عالمنا منذ آلاف السنين وكيف قام القرآن بشرحها قبل أن يتعرف عليها العلماء،يبحثوا،يفهموا ويشرحوا.الفعالية تعرّض الطلاب لمشاهدة فيلم علمي، وتدعوهم لبحث،لفهم ، لتحليل ولاستنتاج أمورمختلفة. وهي تمكنهم بقسم منها من العمل الجماعي وبقسم آخر عمل فردي.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
משימה זו בנושא דת האיסלאם- מיועדת לדוברי ערבית.
שם פעילות: שינוי מצבי הצבירה של המים - جغرافيا_فعالية_حالات تحول الماء

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

פעילות זו מייצגת את העבודה הקבוצתית ומדגישה את הלמידה השיתופית. בפעילות זו תלמידים לומדים על הצורות השונות של המים ומצבי הצבירה, הם לומדים מושגים שונים ותופעות שונות בהקשר הזה כמו: ערפל, גשם ושלג.
תרגום: هذه الفعالية تظهر العمل الجماعي وتركز على التعلم التعاوني. في هذه الفعالية الطلاب يتعلمون صور وحالات الماء المختلفة. هم يتعلمون ظواهر مختلفة في هذا السياق
مثل :الضباب، المطر,الثلج...

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
משימה זו בנושא גיאוגרפיה - מיועדת לדוברי ערבית. חשוב: הפעילות היא במסמך משותף של גוגל ויש ליצור עותק חדש על מנת להשתמש בה.
שם פעילות: שירה ערבית קלאסית - لغة عربية_فعالية_شعر عربي قديم

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית , כימיה


תקציר:

פעילות זו מתמקדת בלימוד ניתוח שירה קלאסית והיא עוזרת לתלמיד לרכוש כלים בניתוח שירה ערבית קלאסית כמו
להבין משמעות מלים קשות , לקשר בין שורות השיר ולהסיק מסקנות.
תרגום: هذه الفعالية تركز على تعليم تحليل الشعر القديم وهي تساعد الطالب في اكتساب أدوات لتحليل وفهم الشعر القديم مثل فهم معاني وتعابير صعبة،الربط بين أبيات القصيدة استنتاج واستخلاص استنتاجات .

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/05/2013
משימה זו בנושא שירה ערבית קלאסית - מיועדת לדוברי ערבית.
חשוב: הפעילות היא במסמך משותף של גוגל ויש ליצור עותק חדש על מנת להשתמש בה.
שם פעילות: גורמי דחיפה וגורמי משיכה להגירה

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

להגירה גורמים רבים ומגוונים, במשימה זו נכיר את המושגים: גורמי המשיכה וגורמי הדחיפה להגירה, וכן נלמד על המאפיינים של מהגרים והקשיים הכרוכים בתהליך, בעזרת סרטון בו מספרים מהגרים שונים על הסיבות והקשיים שבהגירה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 09/04/2013
מידע נוסף

גורמי משיכה וגורמי דחיפה להגירה - לתלמיד
שם פעילות: My Healthy Menu

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

In this unit we will learn about healthy and unhealthy foods, and your special eating habits.
You will study the names of different foods, decide if they are healthy or not. And finally you will build your own healthy menu.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2009
המחוון המצורף יכול לשמש להערכת עמיתים
שם פעילות: Me and my family's food

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

Israel is a melting pot, we will learn what does it meen. In this work you will present a special ethnic dish you will choose.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2009
מידע נוסף

A recipe of an ethnic group - לתלמיד
שם פעילות: מבנה כדור הארץ

תחום דעת:
גיאוגרפיה , כימיה


תקציר:

כדור הארץ עשוי שכבות, ישנן שלוש עיקריות: הקרום, המעטפת והגלעין.
במשימה זו נלמד בפירוט על כל שכבה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

מבנה כדור הארץ - לתלמיד
שם פעילות: LET'S TRAVEL

תחום דעת:
אנגלית , כימיה


תקציר:

In the following activity, the students are going to plan a dream trip to an amusement park of their choice. the students will work in groups

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

Let"s Travel - לתלמיד
שם פעילות: מנופים – כוחות ותנועה

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נלמד מהו מנוף ונכיר את חלקיו, נבין את העקרונות הפיזיקליים על פיו פועל המנוף – חוק המנוף, נכיר מנופים מסוגים שונים ואת שימושם בחיי היום – יום. המשימה כוללת דיון במליאה, עבודה עצמית ועבודה בקבוצה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

מנופים - לתלמיד
שם פעילות: חלקי דיבר

תחום דעת:
עברית , פיסיקה


תקציר:

בפעילות זו נעסוק באבחנה בין חלקי הדיבור השונים: שמות עצם, פעלים ושמות תואר כפי שהם באים לידי ביטוי במערכון של אסי וגורי.
לכתות ז', ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

חלקי דיבר - לתלמיד
שם פעילות: אמצעים רטוריים

תחום דעת:
עברית , פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נלמד לזהות את האמצעים הרטוריים הרבים בפרסומות, וכן להתנסות בכך בעצמכם.
לכתה ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

אמצעים רטוריים - לתלמיד
שם פעילות: הנדסה גנטית

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

לאחר שלמדנו על הגנטיקה בשירות האדם, מה שנקרא "הנדסה גנטית", נלמד בפעילות זו:
א. על שימוש נוסף בהנדסה גנטית לרווחת האדם
ב. על הסכנות הצפויות ממשחקים עם החומר התורשתי

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

הנדסה גנטית - לתלמיד
שם פעילות: חקר מפה דיגיטלית - מותאם

תחום דעת:
חינוך מיוחד, של"ח, ביולוגיה


תקציר:

לאחר שהכרנו מפות הדיגיטליות של כבישי ישראל, נכיר בפעילות זו סוג נוסף של מפה דיגיטלית.
נלמד להבין את ההבדלים בין מפת רחובות לבין תצלום לווין.
מותאם לכתות ז', ח' חינוך מיוחד.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

חקר מפה דיגיטלית - לתלמיד
שם פעילות: כוח המשיכה - מותאם

תחום דעת:
גיאוגרפיה, חינוך מיוחד, ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נכיר מדען שגילה את החוק "כוח המשיכה" והוכחות לקיומו של החוק.
מותאם לכתה ט' חינוך מיוחד.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

כוח המשיכה - לתלמיד
שם פעילות: המהפכה הצרפתית - מותאם

תחום דעת:
היסטוריה, חינוך מיוחד, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד על המהפכה הצרפתית.
מותאם לכתה ח' חינוך מיוחד.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

המהפכה הצרפתית - לתלמיד
שם פעילות: האם כדור הארץ עגול - מותאם

תחום דעת:
גיאוגרפיה, חינוך מיוחד, ביולוגיה


תקציר:

בנושא כדור הארץ, במשימה זו נתמקד בפעילות שדרכה ננסה להוכיח כי העולם בו אנו חיים הוא עגול.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

האם כדור הארץ עגול - לתלמיד
שם פעילות: ירמיהו פרק י"א

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא הבנת סבלו של ירמיהו כמבוא לפרק הבא, בו ירמיהו מעלה את המשפט "צדיק ורע לו רשע וטוב לו". מתאים לכתות ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
יש צורך בפורום כתתי.
כמו כן המשימה כתובה בלשון נקבה, אך מתאימה לבנים ובנות כאחד.
שם פעילות: זכויות וחובות

תחום דעת:
אזרחות, עברית, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נתמודד עם בעיות מחיי היום-יום ונבדוק אלו זכויות או חובות באים לידי ביטוי במקרה הנידון, תוך גיבוש עמדה מנומקת ע"פ כללי פיסקת טיעון.
מתאים לכתות ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
על מנת להעביר פעילות זו על המורה לפתוח פורום כתתי בו יתנהל הדיון.
שם פעילות: Past Progressive

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

A Collaborative Presentation for exercising Past Progressive.
Attached the link for the presentation with instructions for the teacher.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
בקובץ זה מצורף קישור למצגת השיתופית וכן גם הוראות עבודה למורה. שימו לב, כפי שמצוין במסמך, יש להעתיק את המצגת לעותק שיתופי נוסף לפני שמתחילים לעבוד עליה.
שם פעילות: האימפריאליזם המערבי - באפריקה ובמזרח אסיה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

מטרת פעילות היא יישום החומר הנלמד בכתה בנושא האימפריאליזם המערבי באמצעות כתיבה יצירתית הנמסכת על אירוע היסטורי.
מיועד לכתות ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
לצורך משימה זו דרוש פורום כתתי
שם פעילות: המהפכה האמריקאית - הטלת מיסים על המושבות באמריקה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו ננסה להבין את משמעות הטלת המיסים על המושבות באמריקה מזווית ראיה של תושב אנגלי החי באנגליה ומזווית ראיה של אנגלי שהיגר לאמריקה וחי באחת מהמושבות.
מיועד לכתות ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
למשימה זו יש צורך בפורום כתתי
שם פעילות: תוצאות המהפכה הצרפתית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נלמד על תוצאותיה של המהפכה הצרפתית ונתמקד בהצהרת זכויות האדם והאזרח, הצהרה שנחשבת לאחד המסמכים המכוננים של רעיון זכויות האדם כפי שהוא מוכר בחברה המערבית הדמוקרטית של ימינו. פעילות מסכמת לנושא.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
על מנת להעביר את המשימה במלואה, על המורה ליצור שאלון במסמכים משותפים של גוגל עבור שלב ג' - הסיכום.
שם פעילות: הבלדה אדוארד אדוארד

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו נכיר את המושג "טרובדור" ונשמע ביצוע בלדה על-ידו. נצפה בנופיה של סקוטלנד ואירלנד כפעילות מקדימה להיכרות עם הבלדה "אדוארד אדוארד".
מיועד לכתות ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
על מנת להעביר משימה זו במלואה, על המורה ליצור מסמך משותף בגוגל עבור שאלה 3 בשלב ב'.
שם פעילות: אהוד בן גרא

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נלמד על אהוד בן גרא אשר נשלח להושיע את בני ישראל משנות השעבוד לעגלון מלך מואב וכן על התכסיסים בהם השתמש אהוד כדי להרוג את עגלון מלך מואב.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
משימה זו כתובה בלשון נקבה מפני שנכתבה עבור בנות האולפנה, אך מתאימה לבנות ובנים כאחד.
שם פעילות: לימוד האותיות גים חא חא

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , ביולוגיה


תקציר:

המצגת משמשת להוראת הנושא - אתיות גים חא חא ולא כפעילות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2011
מידע נוסף

אותיות גים חא חא - הקנייה כתתית
שם פעילות: ספורים חסידיים

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

המשימה עוסקת בספורים:
אם לא למעלה מזה / י.ל. פרץ
הצדיק הכפרי / שלום אש
התלמידים מקבלים כתב חידה ועליהם למצוא את המושג המכליל בעזרת הרמזים בכתב החידה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2011
מידע נוסף

ספורים חסידיים - לתלמיד
שם פעילות: סמל המדינה

תחום דעת:
אזרחות , ביולוגיה


תקציר:

משימה זו מתחילה בהקנייה כיתתית על משמעותם של סמלים (מצגת) וממשיכה במשימה לתלמיד בה נלמד על משמעותו של סמל המדינה, היכרות עם חלקי הסמל, הבנת משמעותם והסיבות לבחירה בהם.
נדון בשאלה האם הסמל מתאים למדינת ישראל בימינו?

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

סמל המדינה - הקנייה כתתית
סמל המינה - למלמיד
סמל המדינה - למורה
שם פעילות: שלבים בעבודת חקר בחקלאות עירונית - מצעים מנותקים

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

הנחיות עבודה לעבודת החקר בנושא: חקלאות עירונית – מצעים מנותקים.
עבודת החקר בנושא שינוי מדדים חיצונים (צפיפות זריעה, סוגי מצע שתילה, סוגי השקייה) על התפתחות צמח הצנונית.
להקל על ריכוז נושאי החקר והגדרות ראשוניות נעזר במסמך שיתופי (טבלת google docs).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
לצורך העברת עבודת החקר, על המורה לפתוח מסמכים משותפים ב google docs וכן אתר בגוגל בו יוצגו הסקירות הספרותיות, שאלות החקר והתוצרים.
שם פעילות: הישוב היהודי בא"י בזמן מלה"ע הראשונה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

לימוד על העמדות השונות בישוב היהודי בתקופת מלחתמת העולם הראשונה על ידי משחק סימולציה בו ייצגו התלמידים את הטיעונים של כל אחת מהעמדות בישוב היהודי, יערך דיון במליאה אשר בסופו תערך הצבעה המדמה את ההצבעה בישיבת ההנהלה הציונית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

הישוב היהודי בזמן מלה"ע הראשונה - לתלמיד
שם פעילות: יהושע פרק ו' - כיבוש יריחו

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

היכרות עם סיפור כיבוש יריחו על ידי תחרות יצירת סרטונים (photo story או movie maker), המתארים את הסצינות העיקריות של כיבוש יריחו. דרך יצירתית ועבודה קבוצתית מהנה, אשר בסופה ייבחר הסרטון היצירתי ביותר ותואם הפרק ביותר, על ידי כל הכתה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

כיבוש יריחו - לתלמיד
שם פעילות: יהושע פרק ט' – פרשת הגבעונים

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

היכרות עם פרשת הגבעונים על ידי תחרות יצירת סרטונים (photo story או movie maker), המתארים את הסצינות העיקריות של פרשת הגבעונים. דרך יצירתית ועבודה קבוצתית מהנה, אשר בסופה ייבחר הסרטון היצירתי ביותר ותואם הפרק ביותר, על ידי כל הכתה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2013
מידע נוסף

פרשת הגבעונים - לתלמיד
שם פעילות: שופטים פרק ה' - אם סיסרא

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו על התלמידים להשוות בין דמות אם סיסרא כפי שהיא מתוארת במקרא לבין תיאורה בשירו של חיים גורי.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 10/01/2013
מידע נוסף

שופטים פרק ה' - לתלמיד
שם פעילות: גלגולו של חפץ - פעיל וסביל

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

תרגול נושא פעיל וסביל
לכתה ח

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

פעיל וסביל - לתלמיד
שם פעילות: מדרש תמונה בערבית

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , ביולוגיה


תקציר:

בניית מצגת משותפת של הכתה ובה מדרשי תמונה בערבית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 10/01/2013
מידע נוסף

מדרש תמונה בערבית - לתלמיד
שם פעילות: ברנש מסוכן מאוד

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

סיפור קצר מתוך הספר "ברנשים וחתיכות" / דיימון ראניו. הפעילות עוסקת בגלגולה של שמועה ובאמינותה של דעה קדומה. הפעילות מתאימה לכיתות ח'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2010
להעביר משימה זו יש צורך בפתיחת מסמכים שיתופיים לעריכת סקר ותוצאות, וכן פורום לדיון.
שם פעילות: הבלדה - מאפייני תקופת ימי הביניים

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו יעסקו התלמידים באורח החיים בימי הביניים של האיכרים, ובעיקר האצילים, כרקע ללימוד הבלדה, אשר התפתחה על רקע זה ומשמרת את דפוסי החברה הפיאודלית.
לכתה ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2010
מידע נוסף

מאפייני הבלדה בימי הביניים - לתלמיד
שם פעילות: מאויב לאוהב / ש"י עגנון

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו יכירו התלמידים את הסופר ש"י עגנון, את הביוגרפיה שלו ואת התקופה בה עוסק הסיפור (ראשית ההתיישבות בתלפיות) על הדילמה שבה התיישבות על חשבון הטבע. התלמידים ינתחו את ההיבטים הספרותיים של היצירה ויעסקו בפעילויות יצירתיות בנושא. המשימה מתאימה לכיתות ט'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2010
מידע נוסף

מאויב לאוהב - לתלמיד
שם פעילות: מעשה העז / ש"י עגנון

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

הפעילות עוסקת בהיבטים שונים הקשורים בסיפור: במחבר, בניתוח הדמויות, בנקודות מבט היסטוריות וגיאוגרפיות, במאפייני הסיפור העממי ועוד..
לכתה ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2010
מידע נוסף

מעשה העז - לתלמיד
שם פעילות: מאפייני הציד בבלדה - לורד רנדל

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

המשימה מפנה את התלמידים לניתוח תמונות המתארות סצנה של ציד.
באמצעות המשימה ממוחשת לתלמידים סיטואציית הציד והם לומדים על מרכזיותה בתרבות של ימי הביניים.
התלמידים מתנסים בעצמם בחיפוש תמונות במאגר http://www.artcyclopedia.com
הנקודות לניתוח תמונה לקוחות מפעילות שפותחה בחטיבת גוונים.
לכתה ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2010
על מנת להעביר פעילות זו יש לקשר לפורום כתתי.
שם פעילות: Mom Says

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

"A task using "Socrative

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
Socrative is a smart student response system that empowers teachers to engage their classrooms through a series of educational exercises and games via smartphones, laptops, and tablets.

http://www.socrative.com/
http://m.socrative.com/lecturer/#lecturerLogin
שם פעילות: הסיפור הקצר

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו התלמידים יחקרו מהו סיפור קצר ומהם מאפייניו ויתנסו בזיהוי על סיפור חדש. הפעילות נפתחת בתחרות הסיפור הקצר. התלמידים בוחרים סיפור קצר מתוך רשימה ומכינים מצגת המתארת את מאפייני הסיפור הקצר והדגמתם על הסיפור שבחרו. על התלמידים לשכנע את הכיתה שבסיפור שלהם יש את מספר המאפיינים הרב ביותר. לכתה ז' וגם לכתה ח'- חינוך מיוחד. המשימה מאפשרת לילדים למידת הנושא בצורה חווייתית יותר, בצורת חקר ויישום הלמידה על קטע קריאה ספציפי.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 02/01/2011
מידע נוסף

הסיפור הקצר - לתלמיד
שם פעילות: הסיפור העממי - הסיפור שלנו

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

פעילות יצירתית המסכמת את נושא הסיפור העממי. התלמידים כותבים סיפור עממי עפ"י המאפיינים שנלמדו, מנתחים ומעריכים סיפורי עמיתים. כחלק מעבודתם עבודתם בוחרים בסיפור הטוב ביותר. הפעילות מתנהלת בפורום ייעודי.
לכתה ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2008
מידע נוסף

הסיפור שלנו - לתלמיד
שם פעילות: רוברט הוק

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בעבודה זו, נחקור ונגלה עובדות שלא ידענו על המדען הידוע רוברט הוק.
מיועד לכתות ח' - עתודה מדעית טכנולוגית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

רוברט הוק - לתלמיד
שם פעילות: צונאמי

תחום דעת:
גיאוגרפיה , פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נלמד על הצונאמי ונבין את התהליך שמתחיל ברעידות אדמה שבעקבותיהן מגיעים גלי צונאמי הגורמים נזק רב בחוף.
ידע קודם: תנועת הלוחות, טבעת האש.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

צונאמי - לתלמיד
שם פעילות: מערכת השמש

תחום דעת:
גיאוגרפיה , פיסיקה


תקציר:

במשימה זו נעסוק בחקר מערכת השמש.
לכתה ז'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
משימה זו כתובה בלשון נקבה מפני שפותחה עבור תלמידות האולפנה, אך היא מתאימה ומיועדת לתלמידים ותלמידות כאחד.
שם פעילות: יישובים בישראל

תחום דעת:
גיאוגרפיה , פיסיקה


תקציר:

נלמד על צורות התיישבות שונות בישראל. ונסקור ונחקור את השינויים שהתרחשו בצורות ההתיישבות השונות של ישראל: הערים, הקיבוצים, המושבים, המושבות, עיירות הפיתוח, המצפים, היישובים קהילתיים והיישובים הערביים.
בחלק א' נעבוד על: ערים ומטרופולין תל אביב.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 04/01/2012
קובץ זה כולל את חלק א' של המשימה:
קבוצה 1 - הערים
קבוצה 2 - המטרופולין תל אביב

קבוצות 3-8 יצורפו בקובץ נוסף.
שם פעילות: הקשר בין גובה הגוף לאנרגיית הגובה שלו

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בדף עבודה זה נלמד על הקשר בין גובה הגוף לאנרגיית הגובה שלו תוך שימוש בגיליון האלקטרוני EXCEL.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2012
מידע נוסף

גובה הגוף ואנרגיית הגובה שלו - לתלמיד
שם פעילות: תזונה נכונה

תחום דעת:
חינוך גופני, ביולוגיה


תקציר:

נלמד מה חשיבותם של חלבונים, שומנים וויטמינים לתפקוד התקין של הגוף, ואילו מזונות מומלץ לאכול כדי לקבל כל אחד ממרכיבים הנדרשים. וכן נלמד להרכיב תפריט יומי הכולל את כל החומרים הנדרשים לתזונה נכונה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2012
מידע נוסף

תזונה נכונה - לתלמיד
שם פעילות: חגורת בטיחות

תחום דעת:
בטיחות בדרכים , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו מוסברת חשיבות חגירת חגורת בטיחות, זאת ע"י צפייה בסרטוני הדגמה וקריאת מידע בנושא.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 04/01/2012
מידע נוסף

חגורת בטיחות - לתלמיד
שם פעילות: A SERIOUS MISTAKE

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

,In this task we are going to read an article about a movie created by Walt Disney Studios
and discuss the connection between violence and watching violent movies

תאריך יצירת חומר הלימוד: 02/01/2013
על מנת להעביר משימה זו יש צורך לפתוח מסמך משותף חדש לניתוח התשובות בשאלון.
שם פעילות: Ecology Project

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

There are many different ways to preserve the world we live in.
In order to understand more about ecology and pollution
we will do a project about
ecology

תאריך יצירת חומר הלימוד: 05/01/2012
מידע נוסף

Ecology Project - לתלמיד
שם פעילות: Extinct Jobs

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

We are going to look at jobs and how they have changed over time.
Travel to the past and into the future.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 04/04/2012
מידע נוסף

Extinct Jobs - לתלמיד
Extinct Jobs - למורה
שם פעילות: אהוד בן גרא

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

במשימה נלמד על אהוד בן גרא, עגלון מלך מואב, והיחסים בין ישראל למואב. כמו כן, ננתח את תכסיסיו של אהוד בן גרא להרוג את עגלון.


המשימה כתובה בלשון נקבה מאחר ונכתבה לבנות האולפנה, איך מיועדת לכלל התלמידים בנים ובנות.

כמו כן, במשימת הסיכום על המורה הרוצה להעביר משימה זו, לפתוח מסמך משלו בגוגל דרייב (גוגל טפסים) ולהחליף את הקישור הקיים בדף המשימה - בסיכום.
שם פעילות: עשרת הדברות

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

מטרת פעילות זו היא השוואה בין עשרת הדברות המקראיות לעשרת הדברות שמעלה יהודה עמיחי בשירו.
מחולק לשני מערכי שעור, לכתה ז'.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

עשרת הדיברות - לתלמיד
שם פעילות: מה זאת אהבה

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

אומרים אהבה יש בעולם - מה זאת אהבה?
בפעילות זו נשחק במשחק ספרותי במתכונת "חפש את המטמון" שמטרות לגלות מה זאת אהבה.
לכתה ט'

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

מה זאת אהבה - לתלמיד
שם פעילות: עצים בשירה

תחום דעת:
ספרות , ביולוגיה


תקציר:

בעבודה זו נצעד שלב אחר שלב וננסה להבין את המשמעות הסמלית של העצים בשירה.
לעץ משמעות סמלית רחבה ואנו פוגשים בו גם במקורות היהודיים ובשירה העברית .

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2013
מידע נוסף

עצים בשירה - לתלמיד
שם פעילות: Unusual Careers

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

A class presentation about an unusual career that each student will choose

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2011
מידע נוסף

Unusual_Careers - לתלמיד
שם פעילות: Shavuot

תחום דעת:
אנגלית, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

במשימה נלמדים מנהגי החג, מהות החג וסיפור החג אשר מובא בסרטון. בנוסף יש מגוון פעילויות מהנות בנושא החג.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2011
מידע נוסף

Shavuot - לתלמיד
שם פעילות: All about music

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו ילמדו התלמידים על סוגי המוזיקה השונים הקיימים ע"י חיפוש, קריאה, האזנה וצפייה בסרטונים.
במשימה מושם דגש על העשרת אוצר המילים, הבנת מסרים בשירים וחקירה על האומנים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2011
מידע נוסף

All about music - לתלמיד
שם פעילות: Adjectives

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו לומדים ומתרגלים את נושא ה Adjectives דרך שירים וסרטוני וידאו.
Comparative and Superlative forms of the Adjectives

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2011
מידע נוסף

Adjectives - לתלמיד
Adjectives- מחוון
שם פעילות: Guinness World Records

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו טובה להצגת נושא השיאים (מצגת), ומלווה בעבודה עצמית בה התלמיד יחפש ויבחר עוד שיאים שמעניינים אותו, אותם יתאר בכתב ע"פ ההנחיות.
המצגת - בכתה: ניתן ורצוי לנהל דיון של ניחושים באנגלית לגבי כל שיא המוצג בשקף לפני שחושפים ומראים את הסרטון המקושר המציג את בעל השיא בפעולה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2012
מידע נוסף

Guinness World Records - presentation
Guinness World Records - task
שם פעילות: כתיבה טיעונית

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו נערוך השוואה בין טקסט טיעוני לטקסט מידעי, ע"י קריאה של מאמרים וכתבות ועריכת השוואה ביניהם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2011
מידע נוסף

כתיבה טיעונית
שם פעילות: מורשת רבין

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו יתבקשו התלמידים לבטא באופן ויזואלי (ע"י תמונות, ציורים או גרפיקה מעניינת), את התפישה שלהם לגבי המושג "מורשת רבין". כך יוכלו לבטא באופן אישי ערך מרכזי בעיניהם המתקשר למורשת רבין.
בעזרת שיתוף הביטויים הוויזואליים באלבום פיקאסה יתאפשרו למידה ודיון בסוגיה - מהי מורשת רבין?


על מנת להשתמש בפעילות זו יש צורך לפתוח אלבום פיקאסה ולשתף את התלמידים בעריכה.
שם פעילות: על תקשורת רדיו, ועל התקשורת של רכב המעבדה למאדים

תחום דעת:
פיסיקה

תאריך יצירת חומר הלימוד: 10/12/2012
מידע נוסף
תקשורת
שם פעילות: אני אחראי - אני עצמאי

תחום דעת:
חינוך חברתי / כישורי חיים , פיסיקה


תקציר:

במשימה זו מתבקשים התלמידים לבטא באופן ויזואלי ע"י תמונות, ציורים או גרפיקה מעניינת,
את התפישה שלהם לגבי המושגים עצמאות ואחריות והקשר בניהם.
שיתוף הביטויים הוויזואליים באלבום פיקאסה יאפשר למידה ודיון באופן שבו תופשים התלמידים את המושגים עצמאות ואחריות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2012
על מנת להשתמש בפעילות זו יש צורך לפתוח אלבום פיקאסה ולשתף את התלמידים בעריכה.
שם פעילות: מאויב לאוהב

תחום דעת:
ספרות , פיסיקה

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2012
מידע נוסף

מאויב לאוהב - לתלמיד
שם פעילות: מאפייני השירה המודרנית

תחום דעת:
ספרות , פיסיקה


תקציר:

המשימה עוסקת במאפייני השירה המודרנית.
במשימה עשר מטלות ללמידה עצמאית של מאפייני השירה המודרנית, כל מאפיין מלווה בדוגמאות ובשאלות מנחות.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/12/2010
קובץ מילות השיר "אומץ" מוטבע במסמך ובנוסף מצורף כקובץ נפרד למקרה שלא יפתח מהמסמך.
שם פעילות: פרופורציה וסימטריה בין מידות גוף האדם

תחום דעת:
אמנות, מתמטיקה, פיסיקה


תקציר:

עבודת חקר זו עוסקת בבחינת היחסים בין מידות שונות בגוף האדם באמצעות תוכנת אקסל. פעילות זו מבוססת על הרעיון המקורי של דליה אופדנברך-יונקר. מטרת הפעילות ללמד תלמידים בצורה מעניינת את השימוש בפונקציות השונות של תוכנת האקסל, תוך שימוש במושגים מהמתמטיקה כמו פונקציות, יחס, פרופורציה וסימטריה וקשירתם לנושאים נוספים. במהלך הפעילות התלמידים לומדים להשתמש בפונקציות השונות של התוכנה על בסיס נתונים שנבנה במשותף. הבניה השיתופית של מאגר המידע נותן לתלמידים הזדמנות להשתמש בנתונים רבים, שכל תלמידי הכיתה הזינו ולא רק בנתונים של התלמיד עצמו. משך הפעילות: 3 שיעורים


מידע נוסף

פרופורציה וסימטריה - לתלמיד
הנחיות למורה
שם פעילות: תגליות מתמטיות - על ציר הזמן

תחום דעת:
מתמטיקה , פיסיקה


תקציר:

באמצעות תהליך חקר המתבצע בקבוצות, אחראית כל קבוצה על חקר תגלית/נושא/מדען אחד מתחום מתמטיקה מתוך נושאים נתונים מתוכנית הלימודים. בסיום עבודת החקר, על כל קבוצה להציג את העבודה בפני הכתה כהרצאה. בנוסף, נבנה בוחן מסכם שיתופי. משך הפעילות: 4-6 שיעורים. סוג הפעילות: חקרשת.


מידע נוסף

תגליות מתמטיות - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: מערכת הדם ותפקידה - סרטון

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

אנימציה תלת-ממדית המציגה את מערכת הדם ותפקידה.
משך הסרטון: 2:30 דקות.


מידע נוסף
הצג סרטון
שם פעילות: מערכות בגוף האדם - הובלה

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

היחידה נבנתה ע"פ מודל "חפש את המטמון", שמטרתה לחקור את מבנה הלב, מחזור גדול ומחזור קטן.
משך הפעילות: 2-4 שיעורים.


מידע נוסף

מערכת ההובלה - לתלמיד
הנחיות למורה
שם פעילות: מערכות בגוף האדם - עיכול, נשימה והובלה

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

מערכות ביצורים חיים הינו נושא הנלמד במסגרת תכנית הלימודים בכיתה ז'. בפעילות זו התלמיד חוקר את מבנה המערכת, תפקידיה וחשיבותה לאדם.
סוג הפעילות: חקרשת.
משך הפעילות: 4-5 שיעורים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/07/2011
מידע נוסף

מערכות הגוף האדם - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון והערכת עמיתים
שם פעילות: חומצות ובסיסים - גשם חומצי

תחום דעת:
איכות הסביבה, ביולוגיה, כימיה, מדעי כדור הארץ והיקום


תקציר:

מטרת יחידת הלימוד זו היא להבין כיצד פעילות האדם יכולה להשפיע על תהליכים כימיים הגורמים להיווצרות גשם חומצי וכיצד ניתן לצמצם את הנזק?
משך הפעילות: 4 שיעורים.


מידע נוסף

חומצות ובסיסים - לתלמיד
הנחיות למורה
שם פעילות: מאפייני החומר - נפח

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

הפעילות מתמקדת בהבנת המושג נפח, שהוא אחד משלושת מאפייני החומר.
הפעילות מתבצעת בחלקה בעבודה עצמאית ובחלקה בזוגות.


מידע נוסף

מאפייני החומר - נפח - לתלמיד
שם פעילות: לוח שנה מדעי

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

פעילות שיתופית של הכנת לוח שנה מדעי, הכולל פיזיקאים וכימאים לאורך הדורות.
הכיתה נחלקת לקבוצות. כל קבוצה אחראית על חודש אחד בשנה.
יש לפתוח קובץ ב- google docs.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2011
נדרשת פתיחת קובץ ב- google docs
שם פעילות: אקולוגיה - יחסי גומלין בין אורגניזמים

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו פותחה כהרחבה לתוכנית הלימודים בנושא יחסי גומלין בין אורגניזמים במערכות אקולוגיות ומיועדת לתלמידי כתה ז'-ח'.
במשימה נבחרים התלמידים להיות קבוצת חוקרים שיוצאת אל השטח על מנת לנסות ולהבין את סוגי יחסי הגומלין השונים המתקיימים בין האורגניזמים. יחסי הגומלין הנחקרים הם: טפילות, טריפה, תחרות, הדדיות.
בתום תהליך החקר מסכמת כל קבוצה את הממצאים בטבלה, ולאחר מכן יוצרת משחק, פאזל או תשבץ המסכם את תהליך הלמידה בקבוצה.
סוג הפעילות: חקרשת.
משך הפעילות: 4 שיעורים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2011
מידע נוסף

יחסי גומלין בין אורגניזמים - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: תאים - השוואה בין תא צמח לתא בעל חיים

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו עוסקת בהשוואה בין תא צמח לבין תא בעלי חיים.
המשימה מבוצעת בשלב הראשוני של החקר בעבודה בקבוצות, כל קבוצה תורמת את חלקה לידע המשותף.
המשכה של הפעילות מתבצעת בזוגות.
משך הפעילות: 4 שיעורים.
סוג הפעילות: חקרשת.
יש לפתוח קובץ משותף ב google docs

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/02/2012
נדרשת פתיחת קובץ ב- google docs
שם פעילות: עברית תקנית

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

השיעור עוסק בטעויות נפוצות בלשון - בדיבור ובכתיבה, ובדרכים לתיקונן.
משך הפעילות: שני שיעורים.


מידע נוסף

עברית תקנית - לתלמיד
שם פעילות: טקסט שימושי

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

התלמידים לומדים מהו טקסט שימושי (הגדרה, מאפיינים, צורות הפועל השונות וכו') באמצעות פעילויות שונות במסגרת עבודה עצמית.

משך הפעילות: כ- 5 שיעורים.
סוג הפעילות: חקרשת.


מידע נוסף

טקסט שימושי - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: ניבים ופתגמים

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו ייחשפו התלמידים למגוון רחב של פתגמים, כל תלמיד יחקור פתגם אחד ויחוד חידה אודותיו. השיעור מתנהל כמשחק בו התלמידים מחברים חידות ועונים על חידות שחיברו חבריהם. סיומה של הפעילות הינה בכתיבת שיר, סיפור, מאמר וכו' בעזרת הפתגמים.

בפעילות זו יש לפתוח קובץ ב google docs.


מידע נוסף

ניבים ופתגמים - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: סוגי טקסטים

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

התלמידים יכירו טקסטים מסוגים שונים: טיעוני, תיאורי, מידעי, מדריך מפעיל, ויבצעו פעילויות מסוגים שונים, החל מזיהוי וכלה בכתיבה.


מידע נוסף

סוגי טקסטים - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: השריפה בכרמל - פסקת טיעון

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

בעבודה זו ניפגש התלמיד עם כמה פרשנויות המתייחסות לנסיבות השריפה שפרצה בכרמל, באמצעות קריאה, האזנה וצפייה בקטעים. התלמידים מתבקשים להיכנס למקורות השונים ולהביע את דעתם על פי השאלות המצורפות לכל קטע, ולכתוב פסקת טיעון.


מידע נוסף

השריפה בכרמל - לתלמיד
שם פעילות: מאגר סרטים בנושא מדעים

תחום דעת:
ערבית - לדוברי ערבית, ביולוגיה


תקציר:

מאגר זה כולל כ- 50 סרטונים בנושאים מדעיים, המתורגמים באדיבות מר חסן מסאלחה.


מידע נוסף
כניסה למאגר
שם פעילות: קריאת טקסט מנוקד

תחום דעת:
עברית , ביולוגיה


תקציר:

הפעילות עוסקת בדרכים מקוריות המזומנות לתלמידים ללימוד טקסט מנוקד.


מידע נוסף

טקסט מנוקד - לתלמיד
שם פעילות: מצוות היסוד של האסלאם

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , ביולוגיה


תקציר:

תלמידי הכיתה מחולקים לקבוצות, כל קבוצה חוקרת לעומקה מצווה אחת. לכל תלמיד בקבוצה יש משימה שעליו לבצע, משימות כל חברי הקבוצה יוצרות תוצר אחד שיוצג בפני מליאת הכיתה.
משך הפעילות: 3-4 שיעורים.


מידע נוסף

מצוות האסלאם - לתלמיד
הנחיות למורה
מצגת פתיחה במליאה - מצוות האסלאם
שם פעילות: סמלי צרפת וישראל - חקרשת

תחום דעת:
צרפתית , ביולוגיה


תקציר:

התלמידים יעסקו בלימוד סמלי צרפת וישראל תוך לימוד השפה הצרפתית.
משך הפעילות: 4 שיעורים.


מידע נוסף

סמלי צרפת וישראל - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: שטחים פתוחים - שימור מול פיתוח

תחום דעת:
איכות הסביבה, גיאוגרפיה, ביולוגיה


תקציר:

התלמידים חוקרים בקבוצות את המאבק לשמירת חולות ניצנים והדיונה הגדולה באשדוד, מתמודדים עם הדילמה "שימור מול פיתוח" של שטחים פתוחים וחוקרים את מצבם העתידי של השטחים הפתוחים בחוף הים של אשדוד.

מסגרת הלמידה: 4-5 שיעורים. חלק מהעבודה תתבצע בבית (לכיתה ח').


מידע נוסף

שטחים פתוחים - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: עשר המכות

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

הכיתה נחלקת ל- 10 קבוצות, כל קבוצה חוקרת את אחת המכות, ומציגה אותה לאחר מכן במליאה.


מידע נוסף

עשר המכות - לתלמיד
שם פעילות: קריעת ים סוף - חקרשת

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

תלמידי הכיתה חוקרים את השאלה: האם קריעת ים סוף היא תוצאה של נס אלוהי כדעת חז"ל, או תופעת טבע כדברי המדענים? פעילות זו דורשת פתיחת מסמכי google docs.


פעילות זו דורשת פתיחת מסמכי google docs
שם פעילות: חקר - תקופת השופטים

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

התלמידים עוסקים בפעילות חקר ופעילות יצירתית אודות שופטים בתקופת השופטים.
חלקה הראשון של העבודה מתבצע באופן עצמאי, ולאחריה בחלוקת הכיתה לקבוצות, כל קבוצה חוקרת את חייו של שופט אחר.

משך ההפעלה בכיתה:
6 שיעורים עבודה על הנושא באופן קבוצתי.
3 שיעורי הצגת הנושא
1 שיעור הסקת מסקנות מהטבלה


מידע נוסף

תקופת השופטים - לתלמיד
שם פעילות: שופטים - הגדרת המונח שופט

תחום דעת:
אזרחות, חינוך חברתי / כישורי חיים, מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

בפעילות נדרש התלמיד לעסוק בהגדרת המונח, בתכונות השופו ובצורך במערכת משפט.


מידע נוסף

הגדרת המונח שופט - לתלמיד
שם פעילות: מבנה מערכת המשפט היום אל מול הצעת יתרו (שמות י"ח)

תחום דעת:
אזרחות, מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

התלמידים יערכו השוואת תכונות השופט במקרא אל מול מינוי שופטים בימינו אנו.

משך הפעילות: 4-5 שיעורים (לכיתה ז').

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2011
מידע נוסף

שופטים בישראל - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: הגר המקראי והעובד הזר

תחום דעת:
אזרחות, מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

חוקי המקרא מדגישים את המחויבות להעניק לעני ולנזקק, כולל עניים מעמים אחרים.
בפעילות זו נדרש התלמיד לבדוק מה יחס החברה בישראל כיום לעובדים הזרים ולפליטים, ולהגדיר מיהו הגר המקראי.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2011
מידע נוסף

הגר המקראי והעובד הזר - לתלמיד
הנחיות למורה
מחוון
שם פעילות: Reading or Watching

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

הפעילות עוסקת בדיון בנושא רלוונטי: כמות קריאת ספרים מול כמות הצפייה בסרטים.
הפעילות נכתבה עבור תלמידי כיתה ח', הקבצה א.


מידע נוסף

reading or watching - לתלמיד - 1
reading or watching - לתלמיד - 2
הנחיות למורה
שם פעילות: The Wonders of the World

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה


תקציר:

The children find out more about "The wonder of the World"


מידע נוסף

The Wonders of the World - לתלמיד
מחוון
שם פעילות: משפחות סלעים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו ילמדו התלמידים להבחין בין מינרל, סלע ויסוד כימי, לזהות סלעים מסוגים שונים, ולמיינם עפ"י תכונותיהם. בנוסף, יבינו התלמידים את תהליך היווצרותם של סוגי הסלעים השונים.
פעילות זו יכולה להיות פעילות המשך לפעילות "נדידת יבשות".

מיועד לתלמידי כיתה ח'
משך פעילות: 3 שיעורים
כל מורה המשתמש בפעילות זו, יפתח google docs המיועד לתלמידי כיתתו.


מידע נוסף

משפחות סלעים - לתלמיד
הסבר למורה
שם פעילות: נדידת יבשות

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו יכירו התלמידים את המושג "נדידת יבשות" ויבינו כיצד העולם שלנו נראה בעבר.


מידע נוסף

נדידת יבשות - לתלמיד
שם פעילות: עננים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

משימה זו עוסקת בהיכרות עם תופעת העננות, סוגי עננים וההבדלים ביניהם.
(הערה: הפעילות כתובה בלשון נקבה).


הפעילות כתובה בלשון נקבה, ויועדה במקור לבנות אולפנה. פעילות זו מתאימה, כמובן, לכל תלמידי כיתות ז'. לשם כך יש לשנות ללשון רבים את הפעלים במשימה.
שם פעילות: רעידות אדמה

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

הפעילות נפתחת בשאלה:
"יום אחד פתחתי עיתון וראיתי את הכותרת:"מפרץ חיפה פצצת זמן
מתקתקת". חשבתי לעצמי, מדוע מודעה זו התפרסמה בעיתון?"
בדרך חקר, במהלך הפעילות, נחשפים התלמידים למידע שונה בעוסק ברעידות אדמה, ממנו עליהם להסיק מסקנות ולהגיע למענה של שאלת הפתיחה.


שיעור כפול
שם פעילות: בטיחות בדרכים - חציית מעבר חציה

תחום דעת:
בטיחות בדרכים, חינוך חברתי / כישורי חיים, ביולוגיה


תקציר:

לעיתים קרובות אנו שומעים באמצעי תקשורת על תאונות הקשורות בהולכי רגל.
המטרה בפעילות זו היא להעלות מודעות לסכנות הקיימות בעת חציית כביש במעבר חציה להולכי רגל, להציע פתרונות לסכנות הללו, ולעורר מודעות ללקיחת אחריות לחיינו גם במקומות שלכאורה 'בטוחים' לנו.


מידע נוסף

חציית מעבר חצייה - לתלמיד
שם פעילות: פסח בא...

תחום דעת:
תרבות ישראל , ביולוגיה


תקציר:

פסח קרב ובא, וכבכל שנה אנו נכנסים לאווירת האביב בשמחה. יחד עם זאת ועל מנת להיות מוכנים לשיאו של החודש המיוחד הזה עלינו להתכונן כראוי בלימוד ההלכות השונות הקשורות בחג הפסח ואירועים הנוספים הקשורים בחודש ניסן.
דיון בחובות ובמטלות הרבות המוטלות עלינו לקראת חג הפסח.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
הפעילות כתובה בלשון נקבה ומתאימה בעיקר לאולפנות.
שם פעילות: מגילת רות

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, ביולוגיה


תקציר:

אוסף פעילויות על מגילת רות, כולל פעילות הרחבה קבוצתית על נשים במקרא.


הפעילות כתובה בלשון נקבה.
הקישור לכותר ספרי לימוד פתוח אולם נטען רק בדפדפן
אקספלורר.
שם פעילות: ירושלים שלי

תחום דעת:
אזרחות, של"ח, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

התלמידים בודקים את ידיעותיהם ביחס לירושלים ומאמתים אותן באמצעות האינטרנט.
הכיתה דנה בסוגיות הנוגעות למעמדה של ירושלים כבירת ישראל, תוך כדי כתיבת טיעון ותגובה לטיעונים של עמיתים


הפעילות כתובה בלשון נקבה.
הפעילות משתמשת בפלטפורמת moodle לצורכי תקשורת.
מורים שאינם עובדים בסביבה יתיאמו לפלטפורמה העומדת לרשותם.
שם פעילות: חג החירות

תחום דעת:
אזרחות, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

מטרת פעילות זו היא להבין את הקשר בין חג הפסח למושג החירות.
במסגרת הפעיולת מחפשים התלמידים דוגמאות אקטואליות לפגיעה בחירותו של האדם, ומציגים את ממצאיהם בפני הכיתה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

פסח - חג החירות - לתלמיד
שם פעילות: גבורה

תחום דעת:
תרבות ישראל , ביולוגיה


תקציר:

מטרת הפעילות היא לברר את משמעות המושג "גבורה". לאתר סיפור גבורה מעניין ולהציגו בפני הכיתה. כמו גם, לגבש עמדה "האם החשמונאים היו גיבורים".

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

פעיולת בנושא גבורה
שם פעילות: אסונות טבע

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

במשימה זו מתבקשים התלמידים לבחור ולנתח אסונות טבע שונים הקשורים לאקלים ולאדם. לבדוק את ההבדלים ביניהם, את מנגנוני היווצרותם ואת השלכותיהם על האדם והסביבה במדינות מפותחות ומתפתחות.
לסיכום יוצרים התלמידים מצגת המסכמת את ידיעותיהם על האסון שחקרו ומציגים אותה בפני הכיתה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ז
שם פעילות: אזורים דלילי אוכלוסיה – הקטבים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

האדם במרחב הגיאוגרפי: פריסת האוכלוסייה על פני כדור הארץ.
הבנת הקשיים איתם מתמודד האדם כדי להתקיים באזורי הקטבים
משך הפעילות: שניים - שלושה שיעורים (כיתה ח').

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ח'
שם פעילות: אזורים דלילי אוכלוסיה – יערות עד

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה


תקציר:

פריסת האוכלוסייה על פני כדור הארץ באזורים דלילי אוכלוסיה (כתות ח').
מטרת הפעילות היא הבנת הקשיים עמם צריך להתמודד האדם כדי להתקיים באזורי יערות-עד.
משך פעילות: 2-3 שיעורים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ח'
שם פעילות: עידן הנאורות

תחום דעת:
אמנות, היסטוריה, צרפתית, ביולוגיה


תקציר:

היכרות עם הפילוסופיים בתקופת המהפיכה המדעית, אשר התוו מחדש את דרכי החשיבה האנושית.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
לשכבת ח'
שם פעילות: נפוליאון בונפרטה – כתב חידה

תחום דעת:
גיאוגרפיה, היסטוריה, ספרות, ביולוגיה


תקציר:

מערך שיעור בנושא נפוליאון, השיעור ערוך ככתב חידה ומטרתו ללמד על כיבושיו של נפוליאון והתקופה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

נפוליאון בונפרטה - לתלמיד
שם פעילות: מציור לסיפור: המצאת הכתב והדפוס

תחום דעת:
אמנות, היסטוריה, ביולוגיה


תקציר:

בעבודה זו נלמד להכיר את שיטות הכתיבה המוקדמות ביותר עד לאמצעי הטכנולוגיה המתקדמים ביותר אשר משמשים אתכם עד היום. .

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

מציור לסיפור - לתלמיד
שם פעילות: מסעי הצלב-יומן מסע

תחום דעת:
גיאוגרפיה, היסטוריה, ביולוגיה


תקציר:

נושא מסעי הצלב נלמד כרצף של תהליך למידה על התקופה: נגיעה לנושא החתך שהוא מפגש הנצרות והאסלאם במסגרת מלחמה וכיבוש.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ז'
שם פעילות: הילדים במהפכה התעשייתית

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

מטרת השיעור: הבנת השינוי בגישה אל הילד מתקופת המהפכה התעשייתית ועד לימינו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

הילדים במהפכה התעשייתית
שם פעילות: ישו הנוצרי

תחום דעת:
גיאוגרפיה, היסטוריה, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

בשיעורים הבאים נלמד על הקהילה היהודית תחת שלטון הנוצרים בימי הביניים.
בכדי להבין את יחסם של הנוצרים ליהודים ואת הסיבות ליחס זה.
בואו נכיר את מייסד הנצרות - ישו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ז'
שם פעילות: ימי הביניים – ציר זמן

תחום דעת:
היסטוריה, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

חקר אישים יהודיים שחיו בספרד הנוצרית בתקופת ימי הביניים – הן תחת השלטון המוסלמי והן תחת השלטון הנוצרי , תוך הכרת פועלם ומפעלם.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבת ז
שם פעילות: הקראים

תחום דעת:
היסטוריה, תרבות ישראל, ביולוגיה


תקציר:

בתקופת הגאונים (המאה ה-10) התפרסם מאבקם של היהודים בקבוצת מיעוט בשם הקראים.
הקראים לא נשארו בין דפי ההיסטוריה. ישנם קראים שחיים ופועלים בינינו היום מבלי שנכיר את תרבותם ומנהגיהם המיוחדים.
אשדוד היא אחת הערים בארץ בה יש ריכוז גדול של קראים והוקמו בה שני בתי כנסת קראיים.


מידע נוסף

הקראים בעבר ובהווה
שם פעילות: הפיאודליזם באירופה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה


תקציר:

פעילות זו באה להכיר ללומד את העולם הפיאודלי תוך כדי למידה עצמית, פיתוח חשיבה מסדר גבוה מסוג סינתזה, הערכה וביקורת ושימוש בהגדרה דידקטית, מיזוג מידע ואמצעים א-סינכרוניים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מיועד לשכבה ז'
שם פעילות: משימת מילון בערבית

תחום דעת:
ערבית - כשפה נוספת , ביולוגיה


תקציר:

בפעילות זו יוצרים התלמידים מילון הממוין עפ"י נושאים ובו הם מרכזים את המילים שירכשו במהלך שנת הלימודים. הפעילות ארוכת טווח, אולם פרויקטנטית ויש להשלימה עד לתאריך מסוים. בניית המילון מתבצעת במהלך השנה בחלק מהשיעורים. התלמידים מחליטים בעצמם על הקטגוריות ומעדכנים את המילון באופן שוטף במילים חדשות. וכל המרבה הרי זה משובח!
המילון יבנה בתוכנת power point .

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2011
מידע נוסף

משימת מילון - לתלמיד
שם פעילות: קיפולי אוריגמי

תחום דעת:
אמנות, מתמטיקה, ביולוגיה


תקציר:

בהרצאה הבאה מדגים אומן האוריגמי רוברט לאנג שימוש בעקרונות מתמטיים והנדסיים כדי לקפל דגמים מורכבים ומרשימים. הדגמים הם לעיתים כל כך מורכבים עד שקשה להאמין שהם נוצרו מפיסת נייר בודדת ללא שימוש במספריים או בדבק. הדגמים של רוברט לאנג יפהפיים ולעיתים גם מאוד שימושיים - אי שם הרחק בחלל וגם בתוך גופנו אנו.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 19/11/2012
מבוסס על סרטון של TED.
שם פעילות: מה גורם לתגובות כימיות להתרחש?

תחום דעת:
ביולוגיה, כימיה


תקציר:

ישנן תגובות כימיות (ריאקציות) רבות המתרחשות באופן ספונטני למשל התמוססות מלח במים. האמנם? האם באמת ההתמוססות היא ספונטנית?


מידע נוסף
תגובות כימיות
שם פעילות: האימפריאליזם המערבי באפריקה ובמזרח אסיה

תחום דעת:
היסטוריה , ביולוגיה, כימיה


תקציר:

מטרתה העיקרית של עבודה זו היא יישום ושימוש החומר הנלמד בכיתה בנושא האימפריאליזם המערבי תוך כתיבה יצירתית על אירוע היסטורי.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף
שם פעילות: הפקת DNA מתותים בבית

תחום דעת:
ביולוגיה, כימיה


תקציר:

בניסוי זה נפריד באמצעים ביתיים את החומר התורשתי, ה-DNA שנמצא בתאים חיים – משאר חלקי התא, נראה איך הוא 'נראה' ונחוש כיצד הוא 'מרגיש' למגע. מומלץ להיעזר במבוגר בעת ביצוע הניסוי!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך לנפח בלון בתוך בקבוק - ניסוי שני

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

שיטה נוספת לניפוח בלון בתוך בקבוק, ע"י 'טריק' - טיפול מיוחד בבקבוק.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: קסם הכנה אוטומטית של שרשרת מגומיה ואטבים – ללא השחלה

תחום דעת:
חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי הנוכחי נראה איך אפשר ליצור שרשרת המחוברת לרצועת נייר משני אטבים משרדיים וגומייה בהינף יד קלה! הניסוי עוסק בתחום מתמטי שנקרא טופולוגיה, ומומלץ לבצע אותו לפני אנשים אחרים ולהפתיע אותם.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: נר שואב מים לתוך כוס

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נגרום לנוזל להישאב כלפי מעלה אל תוך כוס הפוכה – באמצעות נר. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: משחקי איקס עיגול מיוחדים

תחום דעת:
חינוך מיוחד, מתמטיקה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

ב'ניסוי' נלמד גרסאות חדשות ומפתיעות של המשחק הידוע.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: צפצפת הנייר של ברנולי

תחום דעת:
חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נגרום לנייר שנושפים עליו לרחף, ונבנה צפצפה חזקה מאוד מנייר – תוך שימוש בעקרון ברנולי. אל תשכחו להזהיר את האנשים שלידכם לפני שאתם נושפים בצפצפה – שלא יבהלו מעוצמת הקול.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך יודעים אם ביצה מבושלת או לא בלי לשבור אותה...

תחום דעת:
ביולוגיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נלמד להבדיל בין ביצה לא מבושלת לביצה מבושלת ('ביצה קשה') באמצעות ניסוי פשוט ובלי לשבור את הקליפה של הביצה.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: גלגלת משני מגבים – או כיצד ניתן לגבור בקלות על הכוח של שני אנשים

תחום דעת:
חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נשתמש בחבל המלופף סביב 2 מוטות, בדומה לגלגלת, כדי להגביר את הכוח שלנו – ולגבור על (כמעט) כל זוג אנשים במשיכה של חבל.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך לנפח בלון בתוך בקבוק

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

זהו ניסוי שכדאי לעשות בתור התערבות משעשעת עם אנשים – לבקש מהם לנפח בלון בתוך בקבוק, ואחרי שיתייאשו מלנסות, להראות להם איך עושים את זה. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: הרצועה שלא נגזרת – רצועת מביוס

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי הנוכחי ניצור רצועה שלמרות שגוזרים אותה לחצי – היא פשוט לא נגזרת, כמו קסם. הניסוי עוסק בתחום מתמטי שנקרא טופולוגיה, ומומלץ לבצע אותו לפני אנשים אחרים ולהפתיע אותם.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: מירוץ הפחיות המכושפות, שמתגלגלות בלי מגע

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נגרום לפחיות משקה רגילות לחלוטין להתגלגל בלי שניגע בהן בשום צורה – על ידי שימוש בכוח המשיכה החשמלי.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: כוס מנגנת...

תחום דעת:
חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי הזה נפיק צלילים מיוחדים באמצעות האצבעות – מכוסות יין דקות.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: ניסוי השפעת הראייה על השמיעה - אפקט מקגורק

תחום דעת:
ביולוגיה


תקציר:

בניסוי הנוכחי נראה (ונשמע!) איך מראה העיניים יכול לשנות את האופן שבו אנו שומעים – באמצעות אשליה שנקראת אפקט מקגורק.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך להפוך כוס בלי שהמים ישפכו?

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי הזה נשתמש בלחץ האוויר שסביבנו כדי למנוע ממים שנמצאים בתוך כוס הפוכה מלהשפך, וגם נרים באמצעותו כוס הפוכה (כשהכוס נמצאת מתחת לכף היד!)


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: קסם מתמטי בקלפים

תחום דעת:
מתמטיקה , כימיה, פיסיקה


תקציר:

נשתמש בתכונה מתמטית של המספרים בין 10 ל-19 כדי לבצע קסם נחמד בקלפים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: מדידת נפח אגרופים – ארכימדס וניוטון משלבים ידיים

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי הנוכחי נמדוד בצורה מדוייקת ביותר נפח של גופים – תוך שימוש בגרסא מיוחדת ולא מוכרת של חוק ארכימדס – שמשלבת את החוק השלישי של ניוטון.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: ניסוי - איך גורמים לברזל להידלק

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בניסוי זה נראה כי בניגוד לניסיון היומיומי – ברזל יכול להידלק באש. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך לעשות "בלון הליום" מזוייף

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה ניקח בלון רגיל ונגרום לו להיצמד לתקרה – באופן שהוא ייראה כאילו מדובר בבלון הליום.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: ניפוח בלון בלי להתאמץ! - באמצעות הכוח של הכימיה

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בניסוי הזה ננפח בלון באמצעות תגובה כימית, בלי כל מאמץ פיזי מצדנו.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך לדקור בלון בלי לפוצץ אותו? – שתי שיטות

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי הנוכחי נבצע קסם ידוע שמבוצע בדרך-כלל על ידי קוסמים (מחט בבלון) – בשתי שיטות שונות ונסביר מה העיקרון המדעי שעומד מאחוריו.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: קסם מתמטי במספרים בני שלוש ספרות

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

הניסוי זה הוא סוג של קסם מתמטי. מומלץ לבצע את הניסוי / קסם על אנשים אחרים ולהפתיע אותם.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך לחסום בקלות ובאופן מוחלט קרינת סלולר ורדיו? – כלוב פאראדיי

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נראה איך אפשר להשתיק ולחסום לחלוטין טלפונים סלולריים באמצעות משהו מאוד פשוט שנקרא 'כלוב פאראדיי' – שאפשר להכין באמצעים ביתיים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: כיבוי אש באמצעות מוזיקה

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי הזה נראה את תנועת האוויר שנוצרת עקב גלי הקול, ואפילו נצליח לכבות נר באמצעותה. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: הר געש של קצף

תחום דעת:
גיאוגרפיה, כימיה


תקציר:

בניסוי זה ניצור משהו שנראה כמו הר געש קטן, באמצעות ציוד שאפשר למצוא בכל בית / חנות מכולת.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: ניסוי איך פועל שלט? - אור אינפרא אדום

תחום דעת:
ביולוגיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נראה איך עובד שלט רחוק, וכיצד הוא מעביר את ההוראות למכשירים עליהם הוא שולט.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך להזיז זרם מים באמצעות חשמל סטטי

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נכופף זרם של מים בלי לגעת בו בשום צורה.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: להביור יורק אש מקליפות של פרי הדר

תחום דעת:
ביולוגיה, כימיה


תקציר:

בניסוי זה נשתמש בקליפות פרי הדר. נראה שהקליפות מכילות חומרים דליקים שמאפשרים יצירת מעיין 'להביור' קטן. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך להכין חומר שהוא גם נוזל וגם מוצק באותו זמן

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נכין חומר שמתנהג בצורה מוזרה – מצד אחד הוא נוזלי ומצד שני כאשר לוחצים עליו ומפעילים עליו כוח הוא פתאום נוקשה כמו מוצק.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: איך יוצרים אש מתחת למים

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בניסוי זה נגרום לאש לבעור מתחת למים. ניסוי זה מחייב השגחה של מבוגר!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: דיו סתרים

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

בניסוי זה נשתמש באמצעים ביתיים להכנת דיו סתרים בלתי נראה, נכתוב הודעה סודית על נייר באמצעות הדיו וגם נלמד כיצד לחשוף את הכתוב.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: הביצה שלא עפה

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי הזה נראה איך כוח ההתמדה מגן על ביצה ומונע ממנה לעוף אפילו במתן מכה חזקה.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: המטאטא המכושף

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נגרום למטאטא להסתובב – בלי לגעת בו בשום צורה. ה"כישוף" מתאפשר באמצעות פיסיקה פשוטה.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: האטב הצף

תחום דעת:
כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נראה כיצד ניתן לגרום לאטב משרדי ממתכת לצוף על פני המים, רק על ידי שינוי האופן בו נניח אותו בתוך המים. נראה גם איך סבון הורס את הכל...


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: גליל פאן

תחום דעת:
איכות הסביבה, אמנות, חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה ניצור כלי נגינה שאין צורך לנגן עליו על מנת שיפיק צליל.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: צינצנופון – קסילופון בתוך בקבוק

תחום דעת:
איכות הסביבה, חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נלמד להכין קסילופון מצינצנות או בקבוקי זכוכית. את הניסוי ניתן לבצע באמצעים ביתיים פשוטים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: צוללן בבקבוק

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נבנה "צוללן" בתוך בקבוק וכך נוכל לבחון את עקרון הציפה בו משתמשות צוללות, ספינות, כדורים פורחים ודגים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: מערבולת בבקבוק

תחום דעת:
גיאוגרפיה, כימיה


תקציר:

בניסוי זה נבחן כיצד ניתן לרוקן בקבוק בזמן הקצר ביותר, מה הקשר של זה למערבולות ומה משפיע על זרימת הנוזל דרך צוואר הבקבוק.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: כרומטוגרפיה של פרחים

תחום דעת:
אמנות, חינוך מיוחד, של"ח, ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נכין תמצית של צבעים (פיגמנטים, חומרים בעלי צבע) מתוך עלי כותרת של פרחים צבעוניים, ולאחר מכן נפריד את הצבעים עצמם למרכיביהם השונים - והכל באמצעים ביתיים פשוטים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: כרומטוגרפיה של טוש שחור

תחום דעת:
אמנות, חינוך מיוחד, כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נפריד צבע שחור של טוש לצבעים המרכיבים אותו, נראה שהוא בעצם בנוי מתערובת של מספר צבעים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: בלוני גומי חסיני-אש

תחום דעת:
פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נראה כיצד ניתן להניח בלון גומי רגיל מעל אש ללא שהוא יתפוצץ. הערה: את הניסוי הזה (הכולל הדלקת נר) יש לבצע תחת השגחה של מבוגר בלבד!


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: מים בורחים מכוֹס

תחום דעת:
חינוך מיוחד, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נלמד כיצד מים יכולים "לברוח" ממיכל אחד לאחר - וזה מבלי שמטים או אפילו נוגעים בשום מיכל.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: כרוב משנה צבעים

תחום דעת:
אמנות, חינוך מיוחד, ביולוגיה, כימיה


תקציר:

בניסוי זה נלמד כיצד ניתן להפיק צבע מכרוב סגול, וכיצד ניתן לגרום לו לשנות צבעים.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: חרציות צבעוניות

תחום דעת:
אמנות, חינוך מיוחד, ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

בניסוי זה נלמד כיצד לשנות את צבען של חרציות לבנות על ידי צבעי מאכל.


מידע נוסף
הוראות לניסוי
שם פעילות: אזורי אקלים

תחום דעת:
גיאוגרפיה , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

באמצעות המשימה מכירים התלמידים אזורי אקלים בעולם וחוקרים את השפעת האקלים על אורות החיים בערים אלו.
את תוצרי הלמידה מבטאים התלמידים באלבום פיקסה ובתרשים popplet .

משימת חקר רשת.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
כדי להשתמש בפעילות יש לפתוח אלבום פיקאסה.
שם פעילות: Newspapers

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

תלמידים לומדים על סוגי עיתונים ועל מבנה העיתון ויוצרים עיתון משותף תוך כדי עבודת צוות וחלוקת תפקידים.

משימת חקר רשת.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

Newspapers activity
Teacher's Notes
Rubric
שם פעילות: Israeli Inventions

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

Israel is country of miracles! What it has achieved in 63 years in the fields of science and inventions is unbelievable.
One of Israel's sources of pride in the 63 years of its existence as a state is the enormous number of inventions and innovations that germinated in the minds of its citizens and later took root.
The creative Israeli mind brought us important inventions such as Baby Sense (an important tool for nearly all parents), the cherry tomato (without which no gourmet salad is complete), the Disk on Key (relied on by home and office computer users), and much more which we will explore later.
The aim of the lesson:
To introduce pupils to Israeli inventions that influenced the modern world in different aspects of life.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

Israeli Inventions activity - לתלמיד
Teacher's Notes
Rubric
שם פעילות: Fire on the Carmel

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

המשימה עוסקת באסון השריפה בכרמל שהתרחשה ב - 2010.
המשימה פותחה כחלק מהפרק העוסק באסונות טבע.
בפעילות משובצים קטעי וידאו אותנטיים שצולמו בזמן האירוע, והתלמידים מתבקשים להוציא מהם מסקנות.
לסיכום עליהם להכין ראיון עם משתתף בכוחות ההצלה.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

Fire on the Carmel activity - לתלמיד
Teacher's Notes
Rubric
שם פעילות: Famous cities of the world

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

התלמידים יוצרים סיור וירטואלי במדינות דוברות אנגלית.
כדי לשתף במידע ולהציג את למידתם הם מחברים תשבצים וחידונים ומפעילים את שאר התלמידים.
משימת חקר רשת.
משך הפעילות: 3-4 שיעורים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

cities of the world activity - לתלמיד
Teacher/'s Notes
Rubric
שם פעילות: Breaking Records

תחום דעת:
אנגלית , ביולוגיה, כימיה, פיסיקה


תקציר:

יחידות הלימוד עוסקות בנושא שבירת שיאים. הנושא קשור לפרק מספר 4 בספר הלימוד של כתות ז'- Essential Links.
היחידה בנויה משלושה שיעורים ועוסקת בהכרות עם שיאים בינלאומיים, שיאים ישראלים ושיא אישי של התלמיד.
לסיום מתבקשים התלמידים להכין סרטון קצר בנושא.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/11/2012
מידע נוסף

Breaking Records activity - לתלמיד
דף למורה
שם פעילות: ריצוף פנרוז

תחום דעת:
אמנות, מתמטיקה, כימיה


תקציר:

כל הקישורים בנושא ריצוף פנרוז וגבישים.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 26/07/2011
מידע נוסף
ריצוף פנרוז
שם פעילות: רוב ומיעוט במשטר דמוקרטי

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

במשטרים דמוקרטים, לרבות בישראל, קיים העיקרון של "הכרעת הרוב". דהיינו - החלטות מתקבלות ע"י הצבעת הרוב, והמיעוט נאלץ לכבד החלטות אלה ומחויב לפעול על פיהן.
פעילות זו תעסוק בדיון בעקרון "הכרעת הרוב" אמצעות כתיבה בפורום.
(הערה: הפעילות נכתבה בלשון נקבה).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2012
מידע נוסף

רוב ומיעוט במשטר דמוקרטי - לתלמיד
שם פעילות: ארץ ישראל שלי

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

הכרות מעמיקה עם סמלי הלאום: דגל,סמל והמנון
התלמידים מציעים/נחשפים לחלופות לסמל ודגל המדינה ומחווים דעתם עליהם.
דיון ברלוונטיות של מילות ההמנון לתקופתנו.

משימת חקר רשת.
משך הפעילות: 5-6 שיעורים.


המורה מפנה את התלמידים לשליחת משימות ותקשורת באמצעות webtop.
בתי ספר שאינם עובדים עם המערכת יפנו לחלופה מתאימה.
שם פעילות: זכויות אדם ואזרח

תחום דעת:
אזרחות , כימיה


תקציר:

פעילות זו עוסקת באחד מערכי היסוד במשטר הדמוקרטי: זכויות האדם.
התלמידים מחפשים דוגמאות של הפרה/שמירה על זכויות האדם והאזרח באתרי חדשות, ומחווים את דעתם אלו מן הזכויות חשובות בעיניהם ביותר.

(הערה: הפעילות כתובה בלשון נקבה).

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2012
מידע נוסף

זכויות האדם - לתלמיד
שם פעילות: חלום יעקוב

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

חלום יעקב הוא סמל מבחינה אישית ומבחינה לאומית.
מטרת העבודה זו להבין מהו החלום מה משמעותו וכיצד תפסו אומנים שונים את חלום יעקב.


מידע נוסף

חלום יעקוב לתלמיד
שם פעילות: נזירות

תחום דעת:
כימיה


תקציר:

כל מי שמטייל במזרח הרחוק נתקל בדמויות הנזירים הבודהיסטים.
הנזירות ביהדות הייתה קיימת כבר בתקופת המקרא ובתקופת חז"ל.
בעבודה זו נשווה את המאפיינים של הנזירות ביהדות, לעומת הנזירות בנצרות ובדתות המזרח .
תוצר הלמידה הוא חליפת מכתבים בין נזירים בני הדתות השונות.

משימת חקר רשת.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2012
מידע נוסף

נזירות במקרא ובתרבויות אחרות - לתלמיד
הנחיות למורה
שם פעילות: חיי דוד המלך

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/10/2012
מידע נוסף
דוד המלך
הנחיות למורה
שם פעילות: כיבוש יריחו

תחום דעת:
מקרא/תנ"ך, כימיה


תקציר:

המשימה עוסקת בסיפור כיבוש יריחו מהיבטים שונים תוך דיון בדילמות המוסריות שמעורר הסיפור – הכיבוש והחרם.
הלמידה מתחלקת לשני שלבים:
בשלב הראשון לומדת כל קבוצה את הנושא שנקבע לה ומארגנת את התשובות לשאלות ולנושאים השונים במסמך word.
בשלב השני תשתף כל קבוצה את החומרים עם כל תלמידי הכיתה באמצעות מצגת משותפת ב google docs.

הערה: הקישור למצגת המשותפת מפנה לתוצר של הכיתה שבה נוסתה הפעילות.
מורה שמעוניין ללמד באמצעות הפעילות מתבקש ליצור מצגת משותפת חדשה ולעדכן את הקישור.

תאריך יצירת חומר הלימוד: 01/01/2012
מידע נוסף
נמצאו 341 פריטים